Philadelphia Flames Soccer Club

Womens Soccer Team

S E A S O N   A R C H I V E S
 
2015-16 Majors

United Soccer League Majors

 Day Date TimeOpponent
 Location
   LABOR DAY
 
 Sunday 20 Sept
12:00pm
 @Ukrainian Nationals
Ukrainian Sport Club
 Sunday 27 Sept
 BYE
(Pope in town)
 Sunday 4 Oct
2:30pm
Lighthouse United
**Postponed**
 Sunday 11 Oct
12:00pm
@Lancaster City FC
Overlook Foundation Fields
 Sunday 18 Oct
2:30pm
UGH Fury
Whomsley Field
 Sunday 25 Oct
12:00pm
@Phoenix United
Phoenix Club
 Sunday1 Nov
2:30pm
Peninsula Aztecs #
Whomsley Field
 Sunday 1 Nov  2:30pm  VE**Postponed**
 Sunday 8 Nov
2:30pm
Fox Chase SC
Whomsley Field
 Sunday 22 Nov
 2:30pmLower South Soccer
Whomsley Field
 Sunday6 Dec
2:30pm
Ukrainian Nationals Whomsley Field
 Sunday13 Dec
12:00pm 
@UGH Fury
UGH Club 
   Spring 2016
2nd Half
 Sunday13 Mar
12:00pm
@Lighthouse United
Lighthouse SC
 Sunday20 Mar
2:30pm
Lancaster City FC
Whomsley Field
    Easter 
 Sunday3 Apr
12:00pm
@Fox Chase SC
St Basil Academy
 Sunday10 Apr
5:00pm
@UPenn Club*
Penn Park
 Sunday 10 Apr 2:30pm  Phoenix United**Postponed**
 Sunday17 Apr
12:00pm
@Lower South Soccer
Dolphin Swim Club
 Sunday24 Apr
12:00pm
@VE
VE Club
 Sunday1 May
2:30pm
 Lighthouse United^
**Postponed**
 Sunday8 May
2:30pm
 VE^ Whomsley Field 
 Sunday 22 May
2:30pm
 Phoenix United^ Whomsley Field  
    Memorial Day
 
 Sunday 5 June
 2:30pm Lighthouse United^
 Whomsley Field 

 United Soccer League Major Division matches except:     

*Friendlies    ^Make Up Games   #State Cups

 

Roster

  • Gaby Aboudi
  • Katie Baldwin
  • Ashley Gleason
  • Denise Hunter
  • Jenn Kalczewski
  • Darcy Lockman
  • Kaycie McKernan
  • Candace Messner
  • Camila Meza
  • MaryKate Morris
  • Molly Phillips
  • Kayla Reno
  • Erica Rodriguez
  • Ashley Schaffer
  • Sarah Schaffer
  • Carly Seidel
  • Lauren Sitler
  • Shelly Solt^
  • Holly Spikol
  • Colleen Uff

     ^captain

8 May 2016

Reserves - CASA League

 Day Date TimeOpponent
 Location
Monday
2 May7:15pm
Philly Falcons
Kroc Center
Monday9 May7:15pm
 Trunchbull FC
Kroc Center
Monday16 May8:15pm
South Philly Sol
Kroc Center
Monday23 May7:15pm
Sin Nombre
Kroc Center
     Kroc Center
    Kroc Center
    Kroc Center
    Kroc Center
    Kroc Center
    Kroc Center
    Union Fields

CASA Womens League -      *Friendlies    ^Make Up Games

All league matches at the Salvation Army Kroc Center, 4200 Wissahickon Avenue, Philadelphia PA. 

Roster

  • Sona Au-Duncan
  • Maria Brew
  • Susabella Carpenter
  • Gerrianne Dorsett
  • Kim Eastman
  • Andrea Johnson
  • Toby Katz
  • Brooke Lane
  • Delisa Montalvo
  • Allie Rabinowitz
  • Jenn Stone
  • Rachel Yaure

7 April 2016

Fall 2015 - Reserves

 

Reserve Team - CASA

 Day Date TimeOpponent
 Location
Monday
12 Oct
7:30pm
Trunchbull FC
Kroc Ctr #1
Monday19 Oct
7:30pmSouth Philly SolKroc Ctr #1
Monday26 Oct
7:30pmSenza Nome
Kroc Ctr #1
Monday2 Nov
7:30pmTrunchbull FCKroc Ctr #1
Monday9 Nov
7:30pmSouth Philly Sol
Kroc Ctr #1
Monday9 Nov
8:30pmSenza NomeKroc Ctr #1
Monday16 Nov
7:30pmSenza NomeKroc Ctr #1
Monday16 Nov
8:30pmTrunchbull FC
Kroc Ctr #1
Monday23 Nov7:30pmPLAYOFF vs TrunchbullKroc Ctr #1
Monday23 Nov8:30pmChampionship or 3rd PlaceKroc Ctr #1

CASA Womens League - All matches at the Salvation Army Kroc Center, 4200 Wissahickon Avenue, Philaelphia PA.     

Roster

  • Rachel Andes
  • Emily Beltran
  • Maria Liliana Carrillo
  • Gerrianne Dorsett
  • Farinaz Farid
  • Carly Fitzpatrick
  • Kristen Kimock
  • Celia King
  • Tami Kyser
  • Jaimie Maher
  • Candace Messner
  • Kasey Steinour
  • Jennifer Stone
  • Nicole Woerner

 

2015 Summer Sunday League (GSSL)

 All matches kickoff at 6:00pm

 Day
 Date Time Opponent Location
 Sun14 June
 6:00pm NJ Rush
Whomsley Field
 Sun21 June
 6:00pm Holmdel Stilletos
Cross Farms Park
 Sun28 June
 6:00pm @ NJ ForceManalapan Park
 Thu 9 July 7:00pm Dynamo FCWhomsley Field
 Sun12 July
 6:00pm @ US ParmaWardlaw-Hartridge
 Thu 16 July 6:30pm Dynamo FC Whomsley Field
 SAT 18 July
 6:00pm BuxMont Torch *Whomsley Field
 Sun19 July
 6:00pm NJ Force
Whomsley Field
 SAT25 July12:00pm NJ u23 State Cup TournamentTBA
 Sun26 July
 6:00pm @ NJ Rush
Veterans Park
 Sun 2 Aug
 4:00pm Summer Lge TournamentTBA

    *Friendly                 ^u23 Cup                   #Round-Robin Tournament

  • Play 45 minute halves.
  • 11v 11
  • FIFA / USSF rules.
  • Unlimited substitution on any stoppage.
  • Matches postponed for weather will be made up by team's agreement.

ROSTER (confirmed as of 6/20/15)

  • Dani Beal
  • Sam Biondi
  • Jessica Demko
  • Morgan Durham
  • Gina Febbo
  • Cat Fernandez
  • Laurie Fitzpatrick
  • Ashley Gleason
  • Rebecca Hormann
  • Denise Hunter
  • Oksana Johnson
  • Candace Messner
  • McKenzie Miller
  • Kelsey Morgen
  • Adrienne Oneto
  • Hannah Palese
  • Liz Parrish
  • Morgan Rapciewicz
  • Tatiana Roberts
  • Ashley Schaffer
  • Savanna Schneeweis
  • Lauren Sitler
  • Holly Spikol
  • Kate Stackhouse
  • Elizabeth Stradtman
  • Alicia Wiley
2015 Summer Wednesday League (UGH)

  

 Day

 Date

 Time

 Field

 Opponent

 Wed

3 June

6:45pm  

 Holy Family

 Wed

10 June 

7:45pm  

1

 PSU Abington

 Wed

17 June 

7:45pm  

 UGH Fury White

 Wed

24 June

7:45pm  

 UGH Fury Red

 Wed

1 July

 

 

 TBA

 Wed

8 July

6:45pm  

 Lighthouse Utd

 Wed

15 July

6:45pm  

2

 Fox Chase SC

 Wed

22 July

8:45pm  

1

 UGH Fevernova^

  • All matches at UGH Club upper fields. Field 1 is closer to parking lot.
  • Play 25 minute halves.
  • 8v8
  • No offsides.  No slide tackling.  Keeper may not punt ball into play.
  • Substitute on the fly.
  • Matches postponed for weather will be made up on Friday night.
  • Shinguards are mandatory.
  • Finals - July 29
    • 6:45pm, Field #1, 1st vs 4th
    • 6:45pm, Field #2, 2nd vs 3rd
    • 7:45pm, Field #2, Championship Match

* makeup rained out games on Friday after a rainout

 

ROSTER (confirmed as of  6/20/15)

  • Elizabeth Bloom (p/t)
  • Morgan Durham
  • Gina Febbo
  • Laurie Fitzpatrick
  • Rebecca Hormann
  • Oksana Johnson
  • Kelsey Morgen
  • Morgan Rapciewicz
  • Tatiana Roberts (gk)
  • Erica Rodriguez
  • Shelly Solt
  • Liz Spiker
  • Holly Spikol
  • Kate Stackhouse
  • Liz Stradtman  (July)
  • Stephanie Williams

  

 

 Day
 Date Time Field Opponent
 Wed3 June
6:45pm  

 Holy Family
 Wed10 June 
7:45pm  
1
 PSU Abington
 Wed17 June 
7:45pm  

 UGH Fury White
 Wed24 June7:45pm  

 UGH Fury Red
 Wed1 July   TBA
 Wed8 July
6:45pm  

 Lighthouse Utd
 Wed15 July6:45pm  
2
 Fox Chase SC
 Wed22 July
8:45pm  
1
 UGH Fevernova^
  • All matches at UGH Club upper fields. Field 1 is closer to parking lot.
  • Play 25 minute halves.
  • 8v8
  • No offsides.  No slide tackling.  Keeper may not punt ball into play.
  • Substitute on the fly.
  • Matches postponed for weather will be made up on Friday night.
  • Shinguards are mandatory.
  • Finals - July 29
    • 6:45pm, Field #1, 1st vs 4th
    • 6:45pm, Field #2, 2nd vs 3rd
    • 7:45pm, Field #2, Championship Match

* makeup rained out games on Friday after a rainout

 

ROSTER (confirmed as of  6/20/15)

  • Elizabeth Bloom (p/t)
  • Morgan Durham
  • Gina Febbo
  • Laurie Fitzpatrick
  • Rebecca Hormann
  • Oksana Johnson
  • Kelsey Morgen
  • Morgan Rapciewicz
  • Tatiana Roberts (gk)
  • Erica Rodriguez
  • Shelly Solt
  • Liz Spiker
  • Holly Spikol
  • Kate Stackhouse
  • Liz Stradtman  (July)
  • Stephanie Williams

  

 Day
 Date Time Field Opponent
 Wed3 June
6:45pm  

 Holy Family
 Wed10 June 
7:45pm  
1
 PSU Abington
 Wed17 June 
7:45pm  

 UGH Fury White
 Wed24 June7:45pm  

 UGH Fury Red
 Wed1 July   TBA
 Wed8 July
6:45pm  

 Lighthouse Utd
 Wed15 July6:45pm  
2
 Fox Chase SC
 Wed22 July
8:45pm  
1
 UGH Fevernova^
  • All matches at UGH Club upper fields. Field 1 is closer to parking lot.
  • Play 25 minute halves.
  • 8v8
  • No offsides.  No slide tackling.  Keeper may not punt ball into play.
  • Substitute on the fly.
  • Matches postponed for weather will be made up on Friday night.
  • Shinguards are mandatory.
  • Finals - July 29
    • 6:45pm, Field #1, 1st vs 4th
    • 6:45pm, Field #2, 2nd vs 3rd
    • 7:45pm, Field #2, Championship Match

* makeup rained out games on Friday after a rainout

 

ROSTER (confirmed as of  6/20/15)

  • Elizabeth Bloom (p/t)
  • Morgan Durham
  • Gina Febbo
  • Laurie Fitzpatrick
  • Rebecca Hormann
  • Oksana Johnson
  • Kelsey Morgen
  • Morgan Rapciewicz
  • Tatiana Roberts (gk)
  • Erica Rodriguez
  • Shelly Solt
  • Liz Spiker
  • Holly Spikol
  • Kate Stackhouse
  • Liz Stradtman  (July)
  • Stephanie Williams

  

 Day
 Date Time Field Opponent
 Wed3 June
6:45pm  

 Holy Family
 Wed10 June 
7:45pm  
1
 PSU Abington
 Wed17 June 
7:45pm  

 UGH Fury White
 Wed24 June7:45pm  

 UGH Fury Red
 Wed1 July   TBA
 Wed8 July
6:45pm  

 Lighthouse Utd
 Wed15 July6:45pm  
2
 Fox Chase SC
 Wed22 July
8:45pm  
1
 UGH Fevernova^
  • All matches at UGH Club upper fields. Field 1 is closer to parking lot.
  • Play 25 minute halves.
  • 8v8
  • No offsides.  No slide tackling.  Keeper may not punt ball into play.
  • Substitute on the fly.
  • Matches postponed for weather will be made up on Friday night.
  • Shinguards are mandatory.
  • Finals - July 29
    • 6:45pm, Field #1, 1st vs 4th
    • 6:45pm, Field #2, 2nd vs 3rd
    • 7:45pm, Field #2, Championship Match

* makeup rained out games on Friday after a rainout

 

ROSTER (confirmed as of  6/20/15)

  • Elizabeth Bloom (p/t)
  • Morgan Durham
  • Gina Febbo
  • Laurie Fitzpatrick
  • Rebecca Hormann
  • Oksana Johnson
  • Kelsey Morgen
  • Morgan Rapciewicz
  • Tatiana Roberts (gk)
  • Erica Rodriguez
  • Shelly Solt
  • Liz Spiker
  • Holly Spikol
  • Kate Stackhouse
  • Liz Stradtman  (July)
  • Stephanie Williams

  

2015 Summer Results

 

 DayDateLeague
OpponentResult
Wed
3 June
UGH

Holy Family U

-Bloom

1 - 5
Wed
10 June
UGH
PSU Abington0 - 3
Sun
14 June
GSSL

NJ Rush

-Stackhouse(2), Rapciewicz(2), Johnson, Sitler

6 - 2
Wed
17 June
UGH

UGH Fury White

-Durham

1 -5
Sun
21 June
GSSL
at Holmdel Stilletos
0 - 5
Wed
24 June
UGH

UGH Fury Red

-Johnson

1 - 4
Sun
28 June
GSSL

at NJ Force

-Johnson

1 - 4
Wed
8 July
UGH

Lighthouse

-Johnson

1 - 5
Sun
12 July
GSSL

at US Parma

-Fischer

1 - 5
Wed
15 JulyUGH

Fox Chase SC

-Solt, Johnson

2 - 5
Sun
19 July
GSSL

NJ Force

-Johnson

1 - 4
 Wed 22 JulyUGH

UGH Fevernova

-Johnson(2)

 2 - 5
Sun
26 July
GSSL

at NJ Rush

-Biondi(2), Fischer, Johnson

4 - 0
Sun
2 Aug
GSSL

vs US Parma  (League Tournament)

2 - 3

 

2015 Summer Tournaments

 

 Day
 Date Time Tournament Location
Sat
23 May10am-3pm
SR Beach Blitz
Brigantine, NJ
Sat 
18 July6:00pm 
vs BuxMont Torch  
T.B.A. 
Sat 
25 July10am-3pmu23 State Cup 
Manalapan Park 
Sat 
15 Aug
10am-3pm  
SR Beach Tourn 
Brigantine, NJ
Spring 2015 - Reserves

 

CASA Soccer League

 Day Date TimeOpponent
 Location
 Saturday 21 March 11:00amLady Cannons
Springside-CHA turf B
 Saturday28 March
 10:00am
Stars & Bars FC
Springside-CHA turf A
 Saturday4 April
  10:00am FC BallersSpringside-CHA turf A
 Saturday11 April
11:00amFusion
Springside-CHA turf B
 Saturday 18 April No Games Scheduled
 
 Saturday 25 April
  10:00amLady CannonsSpringside-CHA turf A
 Saturday 2 May
12:30pmStars & Bars FCSpringside-CHA turf A 
 Saturday 9 May
 MOTHERS DAY 
 Saturday 16 May
11:00am
FusionSpringside-CHA turf B
 Saturday23 May
  MEMORIAL DAY 
 Saturday 30 May
 12:30pmFC BallersSpringside-CHA turf A 
 Saturday  6 June
10:00amSenza Nome
Springside-CHA turf B
 Saturday 13 June
 10:00amFusionSpringside-CHA turf B
 Saturday 20 June  10:00am Senza Nome Springside-CHA turf B
 Saturday20 June
11:00am
Playoff - FC BallersSpringside-CHA turf B

All Matches are at Springside-Chestnut Hill Academy turf field, located at the intersection of Cherokee Lane and Willow Grove Avenue, Philadelphia PA.

Roster:

  • Rachel Andes
  • Cinthia Bonilla
  • Samantha Dillon
  • Cat Fernandez
  • Laurie Fitzpatrick
  • Tami Kyser
  • Candace Messner
  • Tatiana Roberts
  • Lauren Sitler
  • Greydy Torres

 4/25/2015

 

 Date Opponent Result
 21 March 2015 Lady Cannons
P.P.
28 March 2015
 Stars & Bars FC
4 - 6
4 April 2015FC Ballers
4 - 6
11 April 2015  Fusion3 - 2
18 April 2015No Games Scheduled
 
25 April 2015Lady Cannons
W-FF
 2 May 2015
  Stars & Bars FC6 - 5
 9 May 2015Mothers Day
 
 16 May 2015 Fusion3 - 0
 23 May 2015
Memorial Day 
 
30 May 2015
 FC Ballers
W-FF
6 June 2015
 Senza Nome
0 - 5
13 June 2015
 Fusion
W-FF
 20 June 2015  Senza Nome2 - 0
20 June 2015
Playoff - FC Ballers
2 - 11
Fall 2014/Spring 2015 - Majors Team

 

 United Soccer League

 Day Date TimeOpponent
 Location
 Sunday 24 Aug
 2:30pm vs Warminser SC*
Whomsley Field
   LABOR DAY
 
 Sunday14 Sept
 2:30pm
vs Lancaster City FC
 Whomsley Field
 Sunday 21 Sept
12:00pm
@ Fox Chase SC
Fox Chase RC
 Sunday 28 Sept
 12:00pm@ Lighthouse United
 Lighthouse SC
 Sunday 5 Oct
  2:30pmvs VE
 Whomsley Field
 Sunday 12 Oct
  2:30pm vs UGH Dragons
 Whomsley Field
 Sunday 19 Oct
 12:00pm @ VE
 VE Club
 Sunday 26 Oct
 TBA*
 
 Sunday2 Nov
  2:30pmvs Phoenix United
 Whomsley Field
 Sunday 9 Nov
 12:00pm @ Ukrainian Nationals
 Ukrainian Club
 Saturday  15 Nov 12:00pm  vs Villanova U Club*  Whomsley Field
 Sunday 16 Nov
  2:30pm vs UGH Fury
 Whomsley Field
 
  
 
   2nd Half
 Spring 2015
 Sunday1 Mar
 12:00pm@ UGH Fury
POSTPONED
 Sunday 15 Mar
12:00pm @ Phoenix United POSTPONED
 Sunday  22 Mar 12:00pm @ Lancaster City FCWeaver Road Soccer Complex
 Sunday 29 Mar
  2:30pm vs Ukrainian Nationals
POSTPONED
    Easter 
 Sunday 12 Apr  2:30pm vs Fox Chase   Whomsley Field
 Sunday19 Apr
 12:00pm@ UGH Dragons
 UGH Club
 Sunday26 Apr
  2:30pm vs Lighthouse United  Whomsley Field
 Sunday 3 May
 12:00pm @ UGH Fury^ UGH Club
 Sunday 10 May2:30pmvs Ukrainian Nationals^ Whomsley Field
 Sunday 17 May12:00pm
 @ Phoenix United^  Phoenix Club 
    Memorial Day
 
 Sunday 14 June
 2:30pm vs Ukrainian Nationals^
 Whomsley Field

 United Soccer League Major Division matches except:      *Friendlies    ^Make Up Games

 

 

 Date Opponent Result 
24 Aug 2014
Warminster SC u18* 3 - 3
 Vitola(2), Andes
14 Sept 2014
Brick City Girls
1 - 10
 Rapciewicz
 21 Sept 2014
Fox Chase SC
0 - 6
 
28 Sept 2014
Lighthouse SC
 1 - 11
 Cyr
5 October 2014
VE
 0 - 3
 
12 October 2014
UGH Dragons
1 - 5
 Rapciewicz
19 October 2014
 VE0 - 4
 
2 November 2014
Phoenix Utd
0 - 2
 
9 Novermber 2014
Ukrainian Nationals
1 - 5
 Johnson
15 November 2014 Villanova U Club* 2 - 4
 Johnson(2)
16 November 2014 UGH Fury 5 - 6
 Johnson(2), Solt, Browne, Zymet
    
 2nd Half
  
22 March 2015
Lancaster City FC
0 - 4
 
12 April 2015
Fox Chase SC
6 - 1
 Febbo(2), Andes, Solt, Verba, Rapciewicz
19 April 2015
UGH Dragons
0 - 6
 
26 April 2015
Lighthouse SC
1 - 1
 Rapciewicz
3 May 2015
UGH Fury
0 - 6
 
17 May 2015
 Phoenix United
1 - 8
 Schaffer
14 June 2015
Ukrainian Nationals
4 - 8
 Johnson(2), Verba, Solt

 *Friendly or Tournament
 

2015 w2 YSC Indoor League

** CHAMPIONS ** 

 

Day 
Date 
Time 
 FieldOpponent 
Result 
Sun
25 Jan
9:40pm 

TE Crush 
3 - 0 
Sun1 Feb 
 OFFFOR 
Super Bowl 
 
Sun8 Feb 
10:28pmAB 
The Purple Team 
2 - 1 
Sun15 Feb
10:24pm 
AB 
Frankfords 
5 - 7
Sun22 Feb
 9:00pm
TE Founders 
4 - 0
Sun1 Mar
 8:18pm
Fly Falcons Fly 
P.P. 
Sun8 Mar
 8:18pm
Queens of the Desert 
5 - 2
Sun15 Mar
  BYE - No Game 
 
Sun22 Mar
9:42pm 

Senza Nome B 
5 - 3
Sun29 Mar
8:18pm 

WCUSC Surge
6 - 3
Sun 
5 Apr   Easter - No Game
 
Sun
12 Apr
7:24pm 
AB 
Marple/Rose  
5 - 0
Sun 
 19 Apr
6:40pm 

 Playoff -Fly Falcons Fly
3 - 1
Sun  
 19 Apr7:00pm 
AB
Playoff -Purple Team
2 - 1
Sun  
 19 Apr
7:20pm 
AB 
FINAL -Frankfords
3 - 1

Roster:

  • Valerie Bedrock
  • Jessie Furia
  • Dana Gentile
  • Katrina Hill
  • Debbie Larsen
  • Darcy Lockman
  • Lauren Merk
  • Meg O'Donnell
  • Lisa Pan
  • Liz Parrish*
  • Liz Spiker

*secondary

2015 w2 ISC Indoor Leagues

Flames SC Blue (Pam)

Day 
Date 
Time 
Opponent 
Result 
 Tue10 Feb
10:36pm
Buzzed
9 - 2
 Tue17 Feb
8:52pm
Wine Stoppers
9 - 9
 Tue24 Feb
8:52pm
NBC
1 - 0 FF
 Tue3 Mar
9:44pm
Flames SC Red
2 - 5
 Tue10 Mar
8:52pm
Misfits
7 - 7
 Tue24 Mar10:36pmWine Stoppers10 - 6
 Tue31 Mar
7:52pm
Buzzed
 Tue7 Apr
7:52pm
NBC

  

Roster:

  • Dani Barbato
  • Jenn Bechtel
  • Sam Becker
  • Shannon Burns
  • Ariel Cangemi
  • Pam Mancini
  • Kristen Papenberg
  • Amanda Silvesti
  • Lyndsay Valentine
  • Alicia Wiley
  • Kate Woodson

 


 

Flames SC Red (Tom)

Day 
Date 
Time 
Opponent 
Result 
 Thu
19 Feb
 7:30pmMisfits 
7 - 4 
 Thu26 Feb 
8:25pm 
 Buzzed10 - 5 
 Thu3 Mar 
9:44pm 
Flames SC Blue 
5 - 2
 Thu12 Mar 
7:30pm 
NBC 
1 - 8 
 Thu19 Mar 
7:30pm 
Wine Stoppers 
 6 - 5
 Thu26 Mar 
 10:15pmMisfits 
5 - 6 
 Thu9 Apr 
9:20pm 
 Buzzed7 - 2 
 Wed15 Apr 
7:30pm 
Wine Stoppers 
7 - 7 

 

Roster:

  • Maria Brew
  • Ariel Cangemi
  • Ashley Gleason
  • Annie Mitcho
  • Morgan Rapciewicz
  • Holly Spikol
  • Jenn Stone
  • Lindsey Valachovic (gk)
  • Lyndsay Valentine
  • Sam Valentine

 


Flames SC White (BCC)

Day 
Date 
Time 
Opponent 
Result 
 Thu
12 Feb
7:30pm
Sangria Red
3 - 5
 Thu26 Feb
 7:30pmMix Ups 
8 - 9
 Wed4 Mar
7:30pm
Camera Works
2 - 6
 Thu12 Mar10:15pm
Kickers
7 - 2
 Thu19 Mar
10:15pm
Bad News Bears
8 - 9
 Thu9 Apr
6:35pm
Sangria Red
3 - 8
 Tue14 Apr
7:52pm
Poison Dart Frogs
7 - 1
 Thu16 Apr
8:25pm
Kixx
7 - 6

Roster:

  • Emily Goeltz
  • Casey Gleba
  • Maria May Gosner
  • Kristen Keegan
  • Jessica Larson (gk)
  • Gabby Pagon
  • Allison Paonessa
  • Christy Saule
  • Kylee Schairer
  • Madison Shields
  • Lindsay Skorny

 



Flames SC Coed

Day 
Date 
Time 
Opponent 
Result 
    
    
    
    
    
    
    
    
     
     

 

Roster:  Team is still taking a break.  Will return in Winter!

 

 


Flames SC Coed - Indoor ISC W2 - 2015

 

Flames SC Coed

Day
Date
Time
Opponent
Result
 Tue
20 Jan
10:36pm
Miner Problems
7 - 5
 Tue27 Jan
10:36pm
Raging Rams
6 - 7
 Tue10 Feb9:44pm
Ridiculously Good Looking
9 - 13
 Tue17 Feb
8:00pm
United
6 - 7
 Tue24 Feb
9:44pm
Victorious Secrets
4 - 3
 Tue3 Mar8:00pmHappy Feet
3 - 1
 Tue10 Mar
9:36pm
Red FC
8 - 6
 Tue17 Mar
8:44pm
Wrecking Balls

 

Roster:

  • Issam Ahmed
  • Kevin Beza
  • Carlos Fernanez
  • Cat Fernandez
  • David Fernandez
  • Oliver Herrera
  • Kristen Kimock
  • Alex Navas
  • Kelsey Phillips
  • Luis Salas
  • Roberto Salome
  • Alex Starkov

 

 

Indoor ISC - Winter 1 - 2015

 

Flames SC (Pam)

Day
Date
Time
Opponent
Result
 Tue25 Nov
8:25pm
Misfits
9 - 6
 Tue2 Dec
8:22pm
Camera Works
5 - 3
 Tue 9 Dec
8:22pm
Buzzed
9 - 3
 Tue16 Dec
 8:22pm Rons Angels
 6 - 10
 Tue6 Jan
8:22pm
Wine Stoppers
6 - 8
 Tue13 Jan
10:06pm
Misfits
3 - 6
 Tue20 Jan
8:22pm
Camera Works
4 - 5
 Tue27 Jan
8:52pm
Buzzed
 

 

Roster:

  • Dani Barbato
  • Jenn Bechtel
  • Sam Becker
  • Shannon Burns
  • Ariel Cangemi
  • Pam Mancini
  • Kristen Papenberg
  • Amanda Silvesti
  • Lyndsay Valentine
  • Alicia Wiley
  • Kate Woodson

 


 

Flames SC (Tom)

Day
Date
Time
Opponent
Result
 Thu
4 Dec
7:30pm
Kixx
7 - 2
 Thu11 Dec
 7:30pmBad News Bears
5 - 1
 Thu18 Dec
6:35pm
Kixx
6 - 3
 Thu18 Dec
7:30pm
Poison Dart Frogs
11 - 4
 Thu8 Jan
7:30pm
Rons Angels
5 - 14
 Thu22 Jan
7:30pm
Camera Works
11 - 5
 Thu29 Jan
7:30pm
Wine Stoppers
7 - 5
 Thu5 Feb
7:30pm
Misfits
4 - 0

Roster:

  • Maria Brew
  • Ariel Cangemi
  • Kathe DeLitta
  • Alyssa Frysinger
  • Ashley Gleason
  • Oksana Johnson
  • Annie Mitcho
  • Morgan Rapciewicz
  • Holly Spikol
  • Kaylene Turner
  • Lindsey Valachovic
  • Lyndsay Valentine
  • Sam Valentine

 


 

Flames SC Coed - ISC Indoor Winter 1 - 2015

 

Flames SC Coed

Day
Date
Time
Opponent
Result
 Tue
18 Nov
8:20pm
Happy Feet
7 - 5
 Tue25 Nov 10:06pm Ashley FC 10 - 2
 Tue9 Dec
9:14pm
United
3 - 6
 Tue16 Dec  10:06pmVictorious Secrets
5 - 4
 Tue23 Dec
7:30pm
United
9 - 7
 Tue30 Dec
8:22pm
 Miner Problems 2 - 7
 Tue 6 Jan
 10:06pmHappy Feet
5 - 7
 Tue13 Jan
8:22pm
Ashley FC
 

 

Roster:

  • Issam Ahmed
  • Kevin Beza
  • Carlos Fernanez
  • Cat Fernandez
  • David Fernandez
  • Oliver Herrera
  • Kristen Kimock
  • Alex Navas
  • Kelsey Phillips
  • Luis Salas
  • Roberto Salome
  • Alex Starkov

 

YSC Indoor - Winter 1 - 2015

 

Flames SC

Day
Date
Time
 FieldOpponent
Result
Sun
 23 Nov
 7:35pmDSenza Nome
2 - 4
Sun30 Nov7:40pm
AQueens of the Desert
6 - 1
Sun7 Dec
8:20pm
A
Sporting Rob Rooney
3 - 5
Sun14 Dec
9:10pm
DWild Thangs
2 - 1
Sun21 Dec
8:25pm
DColonials
2 - 7
Sun28 Dec
9:12pm
D
STDubs
1 - 5
Sun4 Jan
8:30pm
D
Queens of the Desert
2 - 1
Sun11 Jan
7:50pm
DSenza Nome
2 - 3
Sun18 Jan
8:45pm
A
Real Joe Baccile (Playoff)
0 - 2

Flames SC is:

  • Katie Baldwin
  • Dani Beal
  • Sam Biondi
  • Jess Demko
  • Carly Fitzpatrick
  • Jessie Furia
  • Dana Gentile
  • Debbie Larsen
  • Darcy Lockman
  • Lauren Merk
  • Meg O'Donnell
  • Lisa Pan
  • Liz Parrish
  • Liz Spiker

 

ISC Indoor - Fall 2014

Flames SC

Day
Date
Time
Opponent
Result
Tue
9 Sept
8:25pm
Rons Angels
7 - 9
Tue
16 Sept
8:25pm
Misfits
6 - 4
Tue
23 Sept
8:25pm
Buzzed
7 - 5
Tue30 Sept8:25pmRons Angels1 -0 (FF)
Tue7 Oct
8:25pm
Misfits
7 - 3
Tue14 Oct
9:20pm
Buzzed6 - 5
Tue21 Oct
8:25pm
Kixx
6 - 3
Tue28 Oct
8:25pm
Camera Works
7 - 2
Tue4 Nov
8:25pm
Bad News Bears
10 - 1
Tue11 Nov
8:25pm
Soccapellas
5 - 4

Flames SC is:

  • Kate Antolic
  • Dani Barbato
  • Jennifer Bechtel
  • Linda Bechtel
  • Sammy Becker
  • Kelsey Burns
  • Shannon Burns
  • Ariel Cangemi
  • Kristen Keller
  • Pam Mancini
  • Mandi Silvesti
  • Lyndsay Valentine
  • Alicia Wiley
  • Kate Woodson

 


Flames SC Coed

Day
Date
Time
Opponent
Result
Tue
9 Sept
9:20pm
Center of Life
9 - 4
Tue
16 Sept
7:30pm
Angry Elf Enforcers6 - 4
Tue
23 Sept
9:20pm
Chic Fil A
3 - 6
Tue30 Sept7:30pmWe Kick Balls
17 - 3
Tue7 Oct
7:30pm
Raging Rams
9 - 3
Tue14 Oct
7:30pm
12 Oz Curls
12 - 9
Tue21 Oct 9:20pm
Yellow Jackets
7 - 6
Tue28 Oct
9:20pm
Center of Life
8 - 3
Tue4 Nov
7:30pm
Angry Elf Enforcers
1 - 0 (FF)
Tue11 Nov
9:20pm
Chic Fil A
5 -9

Flames SC Coed is:

  • Issam Ahmed
  • Kevin Beza
  • Dennis Duran
  • Carlos Fernandez
  • Cat Fernandez
  • David Fernandez
  • Oliver Herrera
  • Kristen Kimock
  • Alex Navas
  • Liz Parrish
  • Kelsey Phillips
  • Roberto Salome
  • Luis Salas
  • Alex Starkov
  • Kris Starkov
  • Yeison Vasconez

2014 GSSL Summer League

 All matches kickoff at 6:00pm

 Day
 Date Opponent Location
 Sun8 June
Northern Burlington Flame Whomsley Field
 Sun15 June
Holmdel Stilletos
Whomsley Field
 Sun22 June
Allentown/Upper Freehold
Mark Harbourt Field
 Sun29 June
Northern Burlington Flame
Manfield Twn El Sch
 Sun6 July
NJ Force Magic
Turkey Swamp Park
 Sun 13 July
Allentown/Upper Freehold
Whomsley Field
 Sat 19 July
Holmdel Stilletos (makeup)
Whomsley Field
 Sun20 July
NJ Santos FC
Whomsley Field
 Sun27 July
LEAGUE TOURNAMENT
Manalapan Park

 

ROSTER (confirmed as of 5/28/14)

  • Sam Biondi  (Lock Haven)
  • Anne Coyle  (Wesleyan Coll)
  • Dani Cyr  (Flames SC)
  • Morgan Durham  (DE State U)
  • Gina Febbo  (Gwynned Mercy Coll)
  • Alyssa Figueroa  (Gwynned Mercy Coll)
  • Carly Fitzpatrick  (Flames SC)
  • Laurie Fitzpatrick  (Flames SC)
  • Oksana Johnson  (Flames SC)
  • Darcy Lockman  (Flames SC)
  • Kristina Meckel
  • Liz Parrish  (Nimy FC)
  • Ashley Schaffer  (Flames SC)
  • Sarah Schaffer  (Flames SC)
  • Alexa Seidenfeld  (U of New Haven)
  • Holly Spikol  (Kings Coll)
  • Gabby Stacy  (Flames SC)
  • Kate Stackhouse  (Flames SC)
  • Liz Stradtman  (Goucher Coll)
  • Nicole Tafrow  (St Peters U)
  • Gabby Torres  (Flagler U)
  • Stephanie Williams  (DE State U)
  • Emmalisa Zapfe  (FL Southern U)


2014 UGH Summer League

 

Flames SC Red

 Day
 Date Time Field Opponent
 Wed4 June


Bye
 Wed11 June
6:45pm
1
UGH Fevernova
 Wed18 June
6:45pm
1
Fox Chase
 Wed25 June
6:45pm
1
UGH Fury Red
 Wed2 July


No Matches
 Wed9 July
6:45pm
1
Black 47/Danubia
 Wed16 July
6:45pm
2
UGH Fury White
 Wed23 July
6:45pm
2
AC Waves
 Wed30 July


Playoffs

Flames SC White

 Day
 Date Time Field Opponent
 Wed4 June
7:45pm
1
UGH Fury White
 Wed11 June
7:45pm
1
Black 47/Danubia
 Wed18 June


Bye
 Wed25 June
7:45pm
1
Holy Family
 Wed2 July


No Matches
 Wed9 July
7:45pm
2
UGH Fury Red
 Wed16 July
7:45pm
1
Fox Chase
 Wed23 July
7:45pm
1
UGH Fevernova
 Wed30 July


Playoffs
  • All matches at UGH Club upper fields. Field 1 is closer to parking lot.
  • Play 25 minute halves.
  • 8v8
  • No offsides.  No slide tackling.  Keeper may not punt ball into play.
  • Substitute on the fly.
  • Matches postponed for weather will be made up on Friday night.
  • Shinguards are mandatory.
  • Finals - July 30
    • 6:45pm, Field #1, 1st vs 4th
    • 6:45pm, Field #2, 2nd vs 3rd
    • 7:45pm, Field #1, 3rd Place Match
    • 7:45pm, Field #2, Championship Match

* makeup rained out games on Friday after rainout

 

ROSTER (confirmed as of 6/11/14)

Flames SC RED

  • Brighid Barras
  • Claire Barras
  • Catherine Boyce
  • Cat Fernandez  (Flames SC)
  • Laurie Fitzpatrick  (Flames SC)
  • Stephanie Hetrick
  • Darcy Lockman  (Flames SC)
  • Kelsey Morgen
  • Miranda Schieler  (Del Vly Coll)
  • Monica Souza
  • Gabby Stacy  (Flames SC)
  • Ashley Vaitis

 

Flames SC WHITE

  • Anne Coyle  (Wesleyan Coll)
  • Morgan Durham  (DE State U)
  • Gina Febbo  (Gwynned Mercy Coll)
  • Alyssa Figueroa  (Gwynned Mercy Coll)
  • Carly Fitzpatrick  (Flames SC)
  • Oksana Johnson  (Flames SC)
  • Meg O'Donnell  (Flames SC)
  • Shelly Solt  (Flames SC)
  • Holly Spikol  (Kings Coll)
  • Liz Stradtman  (Goucher Coll)
  • Gabby Torres  (Flagler U)
  • Stephanie Williams  (DE State U)
  • Emmalisa Zapfe  (FL Southern U)

 

 

2014 Coed Summer - PSSC League

 

At Lee Cultural Center, 44th & Haverford Avenue, Philadelphia

 Day
 Date Time Field Opponent
 Tue17 June
6:15pm 2 Goalcrushers
 Tue24 June
7:05pm
2 Tejones!
 Tue1 July7:55pm
2 Doublehawks
 Tue8 July6:15pm
2 Real FC
 Tue15 July
7:05pm2 Spitfire FC
 Tue22 July
8:45pm
2
 Kenny's Beard FC
 Tue29 July
7:55pm
1 American Honey
 Tue 5 Aug   Playoffs - Quarterfinals
 Tue 12 Aug   Playoffs - Semis + Final
  • All matches at Lee Cultural Center, 44th & Haverford
  • Play 8v8.  Minimum of 3 women on field.
  • 2 x 25 minute halves
  • Substitute on throw in, goalkick, or throw in.
  • Direct free kicks for charging, roughness, handball, dangerous play, or slide tackling.
  • Indirect free kicks for offsides.
  • No slide tackling. Penalty is direct free kick. Repeat infractions result in a 2 minute penalty or dismissal.

ROSTER (confirmed as of 6/11/14)

  • Alexander Starkov
  • Carlos Fernandez
  • Cat Fernandez
  • David Fernandez
  • Dennis Duran
  • Eddie Stroka
  • Gabby Torres
  • Javier Aguera
  • Kelsey Phillips
  • Kevin Beza
  • Liz Parrish
  • Marcos Souza
  • Monica Souza
  • Mauricio Mendez
  • Oliver Herrera
  • Kim Browne?

 

 

2014 Summer - Friendlies & Tournaments

 

 Day
 Date Time Tournament Location
Sat
24 May
10am-3pm
SR Beach Blitz
Brigantine, NJ
Sat
12 July
10am-3pmu23 State Cup
Mercer County Park
Sat
16 Aug
10am-3pm 
SR Beach Tourn
Brigantine NJ

 

 

2014 Summer - Results

 

 DayDateLeague
OpponentResult
Wed
4 June UGH 8v8
 Wh vs UGH Fury White
 0 - 5
 Sun8 June
 GSSL N Burlington
 6 - 1
Wed
11 June
 UGH 8v8
 Red vs UGH Fevernova 0 - 7
Wed
11 June
UGH 8v8
 Wh vs Black47/Danubia  3 - 3
 Tue17 June
 PSSC Goalcrushers
 0 - 4
 Wed18 June  UGH 8v8
 Fox Chase
2 - 6
 Sun22 June
GSSL
 Allentown/U Freehold
 7 - 1
 Tue24 June
 PSSC Tejones!6 - 2
 Wed25 June
 UGH 8v8
 Red vs UGH Fury Red
 
 Wed25 June
 UGH 8v8
 Wh vs Holy Family
 
 Sun29 June
 GSSL N Burlington
 
     
     
     

 

2014 Indoor - ISC Summer


Day
Date
Time
Opponent
Result
 Thu10 July8:25pmPoison Dart Frogs
6 - 8
 Thu17 July
9:20pm
Sports Paradise

 Thu17 July
10:15pm
NBC

 Thu24 July
7:30pm
Sports Paradise

 Thu31 July
8:25pm
Poison Dart Frogs
 Thu7 Aug
8:25pm
NBC

 Thu14 Aug
7:30pm
Sports Paradise

 Thu21 Aug
8:25pm
Poison Dart Frogs

 Thu28 Aug
8:25pm
NBC

 



 



Flames SC is:

  • Kaitlyn Antolic
  • Alex Biondi
  • Sam Biondi
  • Kathe DeLitta
  • Alyssa Frysinger
  • Ashley Gleason
  • Lindy Iannacone
  • Tami Kyser
  • Sam Valentine
  • Shelah Wallace

 

 

ISC Spring 2014

Flames SC Red

Day
Date
Time
Opponent
Result
 Thu17 Apr
9:20 pmMisfits
1 - 7
 Thu25 Apr7:30 pm
Wine Stoppers
10 - 9
 Tue29 Apr
10:15 pm
NBC
1 - 0
 Tue6 May
6:35 pm
Camera Works
8 - 4
 Wed14 May
7:30pm
Buzzed
6 - 7
 Tue20 May
7:30pm
Misfits
5 - 7
 Tue27 May
6:35pmWine Stoppers
4 - 7
 Tue3 June
10:58pm
NBC
Postponed
 Wed 11 June 6:35pm
 Sports ParadisePostponed
 Tue17 June
 7:30pmBuzzed
 
 Thu 26 June
 11:10pm NBC0 - 4
 Thu 3 July
 9:20pm Sports Paradise
 

Flames SC Red is:

  • Jennifer Bechtel
  • Linda Bechtel
  • Sammy Becker
  • Shannon Burns
  • Genessa Coppola
  • Kathe DeLitta
  • Aimee King
  • Pam Mancini
  • Laura Soto
  • Kate Woodson

 


Flames SC White

Day
Date
Time
Opponent
Result
 Thu1 May10:15 pmSangria Red
8 - 10
 Thu8 May8:25 pm
Camera Works
8 - 2
 Thu15 May
9:20pm
Kickers
16 - 6
 Thu 22 May
 6:35pm Camera Works
4 - 4
 Thu 29 May
 7:30pm Gems8 - 4
 Thu 5 June 9:20pm Kickers11 - 0
 Thu12 June6:35pm
Bad News Bears
 
 Thu19 June8:25pm
Poison Dart Frogs
 6 - 0
 Tue24 June7:30pm
CVT
 4 - 8
 Thu26 June 7:30pm  Poison Dart Frogs 6 - 4

Flames SC White is:

  • Kaitlyn Antolic
  • Chloe Bercaw
  • Ariel Cangemi
  • Alyss Frysinger
  • Ashley Gleason
  • Lindy Iannacone
  • Oksana Johnson
  • Tami Kyser
  • Sarah Rodgers
  • Lindsay Valentine
  • Shelah Wallace

 

 

ISC Winter 2 - 2014

Flames SC #1  (Tuesday games)

Day
Date
Time
Opponent
Result
 Tue4 Feb
7:30pm
Misfits
5 - 7
 Tue11 Feb
7:30pm
Buzzed
5 - 4
 Tue18 Feb
7:30pm
CH Devils
6 - 12
 Tue25 Feb
7:30pm
NBC
7 - 6
 Tue4 Mar
7:30pm
Wine Stoppers
 9 - 5
 Tue11 Mar
10:06pm
Misfits
 2 - 4
 Tue18 Mar
7:30pm
 Buzzed 6 - 7
 Tue25 Mar
7:30pm
CH Devils
5 - 11

Flames 1 is:

  • Dani Barbato
  • Jennifer Bechtel
  • Linda Bechtel
  • Sammy Becker
  • Shannon Burns
  • Kathe DeLitta
  • Aimee King
  • Pam Mancini
  • Kristen Papenberg
  • Mandy Silvesti
  • Kate Woodson


Flames SC #2  (Wednesday games)

Day
Date
Time
Opponent
Result
 Wed12 Feb
7:30pm
 Poison Dart Frogs
8 - 1
 Wed19 Feb
7:30pm
Kixx
 7 - 5
 Wed26 Feb
7:30pm
Kixx
 7 - 5
 Wed 5 Mar7:30pm
CVT
 4 - 1
 Wed 12 Mar
7:30pm
Camera Works
 8 - 11
 Wed19 Mar
10:15pm
Poison Dart Frogs
FF W
 Wed2 Apr
9:20pm
NBC
 4 - 6
 Tue8 Apr7:30pm
Bad News Bears
 6 - 1
 Thu10 Apr
 6:35pm Poison Dart Frogs 11 - 2

Flames 2 is:

  • Kaitlyn Antolic
  • Lisa Blaszczyk
  • Ariel Cangemi
  • Alexis Convissar
  • Kathe DeLitta
  • Sarah Ghaffoor
  • Lindy Innacone
  • Liza Ostrow
  • Lindsay Valentine
  • Shelah Wallace


 

YSC Winter 1 (2013-14)


 DayDate
Time
Field
Opponent
Result
 Sun24 Nov4:15pm
D
 The Ugly Christmas Sweaters
1 - 6
 Sun1 Dec
9:35pm
C
 Charlie's Angels
 1 - 10
 Sun 8 Dec
9:35pm
C
 ShipleyPostponed
 Sun 15 Dec
9:35pm
A
 Senza Nome3 - 11
 Sun22 Dec
7:30pmD
 Frankfords0 - 5
 Sun 29 Dec
   BYE week  
 Sun 5 Jan8:15pm
D
 Sporting Rob Rooney 0 - 5
 Sun 12 Jan
8:15pm
D
 Real Joe Baccile1 - 5
 Sun 19 Jan
8:47pm
d
 Nether 22 - 1
 Sun 26 Jan9:35pmC
 Shipley (makeup)
1 - 3
 Sun 16 Feb7:30pm

 PLAYOFF TOURNAMENT
 
 

SUN - YSC  (winter 1)

  • Dani Cyr
  • Gerrianne Dorsett
  • Carly Fitzpatrick
  • Jessie Furia
  • Jess Hanna
  • Debbie Larsen
  • Darcy Lockman
  • Kristina Meckel
  • Meg O'Donnell
  • Blaike Snyder
  • Jenna Specht
  • Gabby Stacy
  • Jenn Walker
  • Joanne Wilcox

     

Standings

  1. Charlies Angles                 8-0-0   24 points
  2. Ugly Christmas Sweaters  5-0-2   17 points
  3. Real Joe Baccile                5-1-0   15 points
  4. Frankfords                         4-2-1   13 points
  5. Sporting Rob Rooney        4-2-0   12 points
  6. Senza Nome                      2-4-2      8 points
  7. Nether 2                             1-4-2     5 points
  8. Nether/Rose Tree               1-5-1     4 points
  9. Shipley                               1-6-0     3 points
  10. Phila Flames SC                 0-7-0     0 points

 

1/23/2014

ISC Winter 1  (2013-14)

Flames SC White

 DayDateTime Opponent Result
 Tue3 Dec7:30pm
 Wine Stoppers
 
 Tue 10 Dec
7:30pm
 Misfits2 - 9
 Tue17 Dec
9:14pm
 Buzzed7 - 6
 Tue7 Jan
7:30pm
 Wine Stoppers
2 - 10
 Tue14 Jan
7:30pm
 Misfits 
 Tue21 Jan
8:25pm
 Buzzed 
 Tue28 Jan
7:30pm
 Camera Works
 
 Tue28 Jan
8:25pm
 Ron's Angels  
     

 

WED - ISC  (winter 1)

  • Dani Barbato
  • Jennifer Bechtel
  • Linda Bechtel
  • Shannon Burns
  • Kathe DeLitta
  • Aimee King
  • Pam Mancini
  • Kristen Papenberg
  • Amanda Silvesti
  • Kate Woodson
  • Sam Becker
  • Sarah Ghaffoor
  • Payton Kanagie

 

1/21/2013

Fall 2013 Schedule

 Day Date Time Opponent Location
Sun
25 Aug
6:00pm
Fox Chase SC*
Whomsley Field
Sun15 Sept2:30pmFox Chase SCWhomsley Field
Sun22 Sept12:00pmPhoenix SC UtdPhoenix Club
Sun29 Sept2:30pmUkrainian NationalsWhomsley Field
Sun6 Oct12:00pmVEVE Club
Sun13 Oct2:30pmUGH FuryWhomsley Field
Sun20 Oct12:00pmUGH DragonsUGH Club
Sun27 Oct2:30pm
Rider U Club*
CANCELED
Sun3 Nov2:30pm
Villanova U Club*CANCELED
Sun10 Nov2:30pmPhoenix UnitedWhomsley Field
Sun17 Nov12:00pmUkrainian NationalsUkrainian Club



Resume in Spring 2014





 * Friendly match

 ^ State Cup - Cup draw is the end of September.  The Cup will start the end of October and will bump our league games, which will need to be rescheduled.  

    United Soccer League - Our USL matches will be home at 2:30pm and away at 12:00 or 2:30pm.  

8/23/2013

Fall 2013 Team

Majors Team - Fall 2013

  • Kim Browne
  • Ariel Cangemi
  • Alexis Convissar
  • Maddie Corwin
  • Dani Cyr
  • Laurie Fitzpatrick
  • Sarah Ghaffoor
  • Sam Hagmayer
  • Sarah Hagmayer
  • Michelle Hoxworth
  • Debbie Larsen
  • Darcy Lockman
  • Renee Perry
  • Morgan Rapciewicz
  • Ashley Schaffer
  • Lindsey Smith
  • Shelly Solt
  • Gabby Stacy
  • Lyndsay Valentine
  • Kate Woodson
  • Tresa-Lee Worrell

 

    
    
    
    
    

 11/17/2013

 

Fall 2013 Results

 Date Opponent Result
 8/25/13 vs Fox Chase SC (friendly)
0 - 5
9/15/13
 vs Fox Chase SC
3 - 0
9/22/13
 at Phoenix United
1 - 9
9/29/13
 vs Ukrainian Nationals 1 - 4
 10/6/13 at VE
2 - 6
10/13/13
 vs UGH Fury
0 - 4
10/20/13
 at UGH Dragons
1 - 6
11/10/13
 vs Phoenix United
3 - 0
11/17/13
 at Ukrainian Nationals
 0 - 6

 * Friendly or Tournament

 ^ State Cup

 

Fall 2013 - ISC Indoor

Day
Date
Time
Opponent
Result
Wed
11 Sept
7:30pm
Camera Works
11 - 3
Wed
18 Sept
7:30pm
Sangria Red
8 - 7
Wed
25 Sept
8:55pm
Gems
5 - 6
Wed
2 Oct
8:00pm
Poison Dart Frogs
4 - 4
Wed
9 Oct
8:00pm
Gems
2 - 4
Wed16 Oct
10:45pm
CVT
7 - 8
Wed
23 Oct
8:55pm
Kixx
7 - 7
Wed
30 Oct
10:45pm
Camera Works
9 - 7
Wed
6 Nov
7:30pm
Sangria Red

Wed
13 Nov
7:30pm
Gems

 

Summer 2013 Results

 DayDateLeague
OpponentResult
 Wed  5 JuneUGH VE0 - 1
 Wed12 June
UGH UGH Fury Red
0 - 5
 Wed19 June
UGH UGH Fury White0 - 7
 Sun23 June
 GSSL Holmdel0 - 2
 Wed26 June UGH
 Phoenix Tigers
Postponed
 Sun30 June
 GSSL US Parma Spirito
0 - 2
 Sun7 July GSSL N Burlington Flame1 - 3
 Wed10 July UGH  UGH Fevernova2 - 3
 Thu11 July UGH  Phoenix Tigers0 - 7
 Sun14 July
 GSSL Holmdel 5 - 0
 Wed17 July
UGH
 Abington1 - 1
 Sun21 July
GSSL
 US Parma
1 - 8
 Wed24 July
 UGH UGH Devils
6 - 2
     

Spring 2013

Schedule

 Day Date Time OpponentLocation
 Sun17 March 2013
 12:00pm @UGH Fury
 POSTPONED
 Sun 24 March 2013
12:00pm
 vs AFC Torino
 Whomsley Field
 Sun31 March  2013
  Easter Sunday
 
 Sun7 April 2013
 12:00pm @Phoenix United
 Phoenix Club
 Sun14 April 2013
 2:30pm vs UGH Fury
 Whomsley Field
 Sun21 April 2013
 12:00pm
 @UGH Dragons UGH Club
 Sun28 April 2013
12:00pm
 @UGH Fury^ UGH Club
 Sun5 May 2013
2:30pm
 @FC Elite BD*  Quakertown
 Sun12 May 2013
2:30pm
 Ukrainian Nationals^
 Whomsley Field
 Sun19 May 2013
  League Cup Final
 

Coach: Thomas Maegerle  

United Soccer League Matches, except

* friendly match   ** tournament    ^ League Cup Tournament

  1/13/2013

League Cup Tournament

 

28 April 2013

Game 1 - VE / Ukainian Nationals  at VE

Game 2 - Phoenix Utd / Neshaminy-Langhorne Charge  at Phoenix

Game 3 - UGH Fury / Phila Flames SC   at UGH

5 May 2013

Game 4 - Winner Game 3 vs UGH Dragons

Game 5 - Loser Game 1 vs Loser Game 2

Game 6 - Winner Game 1 vs Winner Game 2

12 May 2013

Game 7 - Loser Game 3 vs Winner Game 5

Game 8 - Loser Game 6 vs  Loser Game 4

19 May 2013

Champion - Winner Game 6 vs Winner Game 4

3rd Place -  Winner Game 7 vs Winner Game 8

RULES

  • Brackets set by blind draw. Top of bracket is home 1st Round only.
  • Team away previous round should be home next. Coin flip if both were away.
  • Double elimination tournament.
  • No ties. All games must have a winner.

 

Results

 Date Opponent Result
24 March 2013AFC Torino
1 - 5
7 April 2013
Phoenix Utd
Loss
14 April 2013
UGH Fury
Loss
21 April 2013
UGH Dragons
2 - 3
28 April 2013
UGH Fury
2 - 4
5 May 2013FC Elite BD
3 - 5

 

List if players currently committed.  Not complete - still waiting on more responses.


Majors

  1. Liz Arnold*
  2. Elyse Bilardo
  3. Lisa Blaszczyk
  4. Leah Carney
  5. Catarina Fernandez
  6. Carly Fitzpatrick
  7. Sarah Ghaffoor
  8. Michelle Hoxworth
  9. KK Larmond
  10. Brianna Liebold
  11. Allison McCord
  12. Morgan Rapciewicz
  13. Alexa Saurez
  14. Ashley Schaffer
  15. Jessica Schaffer
  16. Shelly Solt
  17. Gabrielle Stacy
  18. Chrissy Thurwanger
  19. Caitlin Toomey
  20. Joanne Wilcox
  21.  
  22. (gk) Miranda Schieler 

*captain

4/21/2013

Spring 2013 Indoor - ISC

 

Day
Date
Time
Opponent
Result
 Wed24 Apr
7:30pm
Kixx 5 - 3
 Wed1 May
7:30pm
Poison Dart Frogs6 - 6
 Wed8 May
7:30pm
 Bad News Bears
5 - 5
Wed15 May
7:30pm
Camera Works
8 - 2
Wed
22 May
7:30pm
Misfits
0 - 5
Wed
29 May
7:30pm
Kixx
 14 - 2
Wed
5 June
7:30pm
Poison Dart Frogs
 10 - 7
Wed
12 June
7:30pm Bad News Bears
 10 - 2
 Thu13 June
6:35pm
 Sangria Red
6 - 4
 Wed19 June
7:30pm 
 Sangria White
N.P.

 

2013 Indoor - ISC Winter 2

Day
Date
Time
Opponent
Result
 Thu 7 Feb
7:30pm
Poison Dart Frogs
8 - 5
 Wed 20 Feb
11:10pm
Sangria White
8 - 6
 Wed 27 Feb
10:13pm
 Bad News Bears
7 - 10
 Wed6 Mar
9:20pm
Sangria Red
2 - 7
 Wed13 Mar
 8:25pm Northern Burlington
2 - 8
 Wed3 Apr 6:35pm Sangria Red
 
 Wed10 Apr
 8:25pm Northern Burlington
 
 Thu11 Apr
10:15pm
Kixx
 

 

2013 Indoor - YSC Winter 2

 DayDate
Time
Field
Opponent
Result
 Sun27 Jan 10::24pmD  Frankfords6 - 1
 Sun10 Feb
6:54pm C Dub C
3 - 4
 Sun 17 Feb
9:42pm
D
 Blue Team
10 - 3
 Sun 24 Feb
8:18pm
D Xtreme 2
5 - 5
 Sun 3 Mar
6:54pm
C Sporting Rob Rooney
1 - 5
 Sun10 Mar
9:42pm
D
 Oakmont
1 - 3
 Sun17 Mar
 8:15pmD
 Dub-C
3 - 1
 Sun24 Mar
 8:15pmC Ursinus College
1 - 1
 Sun7 Apr
   PLAYOFF TOURNAMENT 
   7:20pmA
 Xtreme 2
 1 - 2
   7:40pmD
 Xtreme or Spirit Utd  
   8:20pmC
 Dub-C or Frankfords or Vincent 
   8:40pm A
 Championship Match
 

Link to Playoff Bracket 

 

Final Standings  (3/24/13)

  1. Oakmont     8-0-0   24 pts

  2  Dub-C     6-2-0   18 pts

  3  FC Delco Xtreme     5-1-2   17 pts

  4  Real Joe Baccile     5-2-1   16 pts

  5  Senza Nome     4-2-1   13 pts 

  6  Phila Flames SC     3-3-2   11 pts

      Frankfords     3-3-2  11 pts
 
  8  FC Premier - Lightning     3-4-1   10 pts
 
      Sporting Rob Rooney     3-4-1   10 pts
 
10  Haverhawks     3-2-0   9 pts 
 
      Vincent u18     3-4-0   9 pts

12  Ursinus College     2-4-2   8 pts  
 
13  Xtreme 2     2-4-1   7 pts 
 
14  Neumann Knights     2-6-1   7 pts

15  Spirit Utd Aztecs     2-5-0   6 pts
 
16  Blue Girls     0-8-0   0 pts

   

SUN - YSC  (winter 2)

  • Liz Arnold
  • Gina Demilio
  • Jessie Furia
  • Dana Gentile
  • Jess Hanna
  • Meg O'Donnell
  • Jenna Specht
  • Gabby Stacy
  • Miranda Schieler 

3/22/2013

2013 Indoor - YSC Winter 1

 DayDate
Time
Field
Opponent
Result
 Sun25 Nov 8:25pmA  TE38 - 1
 Sun2 Dec9:07pm D Nether/Rose Tree1 - 2
 Sun9 Dec 10:20pmC Have One4 - 2
 Sun 16 Dec8:25pmD TE One7 - 0
 Sun23 Dec9:49pmD Have 35 - 2
 Sun30 Dec 9:52pmA Senza Nome again4 - 3
 Sun6 Jan9:10pmA Mighty Mermaids5 - 2
 Sun13 Jan 8:25pmD Rose Tree One6 - 1
 Sun20 Jan 9:07pmD The Ladykillers2 - 4

Standings  (FINAL)

  1 Nether/Rose Tree   7-1-1...  22 pts

     Ladykillers   7-1-1................22 pts

  3 Flames SC   7-2-0.................21 pts

  4 Nether Mix   6-2-1................19 pts

  5 Senza Nome Again   5-3-1....16 pts

     Have One    5-3-1.................16 pts

  7 Rose Tree One    3-5-1.........10 pts

  8 Mighty Mermaids   3-6-0.........9 pts

  9 Have 3    2-6-1.......................7 pts    

     Surge    2-6-1.........................7 pts

     TE2   2-6-1.............................7 pts

12 T/E One   0-7-2.......................2 pt

 

SUN - YSC  (winter 1)

  • Liz Arnold
  • Gina Demilio
  • Gerrianne Dorsett (gk)
  • Carly Fitzpatrick
  • Jessie Furia
  • Dana Gentile
  • Jessica Hanna
  • Meg O'Donnell
  • Jenna Specht
  • Liz Spiker
  • Gabby Stacy
  • Christine Thurwanger
  • Joanne Wilcox

1/21/2013

2013 Indoor - ISC Winter 1

 DayDateTime Opponent Result
 Wed 28 Nov8:25pm  Kixx4 - 11
 Wed 5 Dec7:30pm  Sangria Red9 - 4
 Wed 12 Dec7:30pm  Bad Nes Bears9 - 2
 Wed19 Dec7:30pm Sangria White 5 - 2
 Thu3 Jan9:20pm Wine Stoppers9 - 11
 Wed9 Jan7:30pm Northern Burlington5 - 3
 Wed 16 Jan11:10pm Northern Burlington 7 - 2
 Wed30 Jan7:30pm Poison Dart Frogs7 - 8

 

WED - ISC  (winter 1)

  • Dani Barbato
  • Jennifer Bechtel
  • Linda Bechtel (gk)
  • Shannon Burns
  • Tami Kyser
  • Mandy Silvesti
  • Carly Fitzpatrick
  • Pam Mancini
  • Meghan McGahey
  • Katie Usher

1/21/2013

Fall 2012

 MAJORS TEAM

 Day Date Time Opponent Location
 Sun9-Sept
2:30pm
Rutgers U Club*
Rutgers U
 Sun16-Sept 2:30pmUkrainian Nationals
Whomsley Field
 Sun 23-Sept 1:00pm
Langhorne Neshaminy United Charge 
Core Creek Park Field #5 
 Sun30-Sept
12:00pm
VE
VE Club
 SAT 6 Oct
 12:00pm Villanova U Club*
CANCELED
 Sun7-Oct
2:30pm
UGH Fury
RAINED OUT
 Sun14-Oct
2:30pm
UGH Dragons
Whomsley Field
 Sun21-Oct
12:00pm
Ukrainian NationalsUkrainian Club
 SAT27-Oct
TBA
Temple U Club*
CANCELED
 Sun28-Oct
12:00pm
Phoenix United Phoenix Club
 Sun4-Nov
2:30pm
Langhorne Neshaminy United Charge   
Whomsley Field
 Sun11-Nov
2:30pm
Phoenix United
Whomsley Field
 Sun18-Nov
2:30pm
 VE Whomsley Field
     

 * Friendly match

 ^ State Cup (Majors Team) - Cup draw is the end of September.  The Cup will start the end of October and will bump our league games, which will need to be rescheduled.  In addition, we may enter the National Cups, which may play qualifiers in either Fall or Spring.

    United Soccer League - Our USL matches will be home at 2:30pm and away at 12:00 or 1:00pm.  

9/4/2012

 RESERVE TEAM

  Day

 Date Time Opponent Location
 Sun23 Sept
3:00pm
 Old Navy Marauders
Bensalem Community Park
 Sun30 Sept
1:00pm
 FlyersBensalem Community Park
 SAT 6 Oct 12:00pm Villanova U Club*CANCELED
 Sun7 Oct
1:00pm
Yellow Jackets
RAINED OUT
 Sun14 Oct
1:00pm
Devils
Bensalem Community Park
 Sun21 Oct

BYE
 
 SAT 27 Oct 2:30pm Temple U Club*CANCELED
 Sun28 Oct
3:00pm
Flyers
RAINED OUT
 Sun4 Nov
1:00pm
Yellow Jackets
Bensalem Community Park
 Sun11 Nov
3:00pm
Old Navy Marauders
Bensalem Community Park
 SAT17 Nov 12:00pm Flyers
 Sun18 Nov
1:00pm
Devils
Bensalem Community Park
Sun25 Nov 1:00pmYellow Jackets  Bensalem Community Park
 Sun2 Dec
1:00pm
Flyers
Bensalem Community Park
 Sun 9 Dec
 1/3pm League Playoffs Bensalem Community Park

 All league matches will be atBensalem Community Park

 Richlieu & Galloway Roads, Bensalem PA..

* Friendly match

^ Rescheduled.

     Bensalem Womens League - Our matches will be at 1:00pm or 3:00pm.  

 

 Date Team Opponent Result
9 Sept 2012Friendlyat Rutgers Club1 - 2
16 Sept2012Majorsvs Ukrainian Nationals3 - 1
23 Sept 2012Majorsat Langhorne-Neshaminy Utd7 - 0
23 Sept 2012Reservesvs Old Navy Marauders2 - 3
30 Sept 2012Majorsat VE1 - 3
30 Sept 2012Reservesvs Flyers4 - 5
14 Oct 2012Reservesvs Devils0-1 FF
14 Oct 2012Majorsvs UGH Dragons2 - 8
21 Oct 2012Majorsat Ukrainian Nationals
4 Nov 2012Reservesvs Yellow Jackets
4 Nov 2012Majorsvs Langhorne-Neshaminy Utd
11 Nov 2012Majorsvs Phoenix SC United0 - 4
11 Nov 2012Reservesvs Old Navy Marauders0-1 FF

  * Combined match Major/Reserve

  ^ State Cup (Majors Team)

  

New Registration Policies

Effective with the Indoor 2012-13 season, these are the new registration policies.

  • The Base Fee for all indoor leagues this season is $95.
  • The following will be published for all leagues:
    • A Signup Cut-Off Date.
    • Minimum # of players required to field the team.
    • Maximum # of players that will be signed per team.
    • A Goal # of players to be signed for the team, depending on the roster size and league cost.
  • Players signup and pay the fee for the league by the Cut-Off Date.
  • If the Minimum # of players is reached, the team is entered.
  • If the team is entered but the Goal # is not reached, all players will be charged a fee to cover the difference between what was paid and the costs of the team to play in that league.
  • Signup stops when the Maximum # of players is reached.  Additional players go on a wait list.

Summer 2012 - 8v8

 

 Date

 Time Field Team
 Opponent Score
6 June
 6:45pm2
 Red Phoenix Tigers
0 - 3
6 June
 7:45pm1
 White UGH Fury
 5 - 4
13 June
 6:45pm1
 White Danubia 3 - 5
13 June
 8:45pm1
 Red Phoenix United
 1 - 1
20 June
 6:45pm1
 White Buxmont Torch
2 - 3
20 June
 7:45pm2
 Red UGH Dragons
 6 - 0
27 June
 6:45pm2
 Red UGH Fury
3 - 1
27 June
 8:45pm1
 White Phoenix Tigers2 - 1
4 July
    Independence Day
 
11 July
 6:45pm1
 White Flames Red
 2 - 5
11 July
 6:45pm1
 Red Flames White
 5- 2
18 July
 6:45pm1
 White Phoenix United
PPD
18 July
 6:45pm2
 Red Black 47
 PPD
25 July
 6:45pm2
 Red VE2 - 4
25 July
 7:45pm1
 White UGH Dragons
 1 - 1
 27 July 6:45pm1
 White Phoenix United3-0 FF
 27 July 6:45pm2 Red Black 470-3 FF
1 Aug
 6:45pmStadium
  Buxmont / VE
 
1 Aug
 7:45pmStadium  Phoenix Tigers / Flames White

1 Aug
 8:45pmStadium
  Championship 

 

  • Both teams will be issued a red and a white shirt. Wear whichever is best for a particular game. Player supplied blue shorts / white socks.  Shinguards required.
  • Play 7 + gk. 2 x 25 min halves. No offsides. Sub on the fly.
  • All matches will be at the UGH Club upper fields.
  • Field #1 is closer to the parking lot & Field #2 is in the middle.
  • Map link & directions on the Directions tab.

 

 TeamW L
DPts
 G.F.G.A.G.D.
Phoenix Tigers 5 1 1 16 18 7 11
Buxmont Torch51
116
26
11
15 
VE Women412
141812
6
    Phila Flames White4211321165
Phoenix United4
21131310
3
Danubi 3311012 164
UGH Dragons23
2
81215
-3
   Phila Flames Red24
1714
17
-3
Black 47 / Danubia1 6 0 3 4 20 -16
UGH Fury0
7
0
01327
-14

 revised 7/28/2012

 

Summer 2012 - u23+

SCHEDULE

 Day Date Time Event Location
Thu
31 May7:00pm
Scrimmage BuxMont Torch
PennsvilleHS
Sun10 June6:00pmat Istanbul SC
Sabella Park
Sun
17 June
6:00pm
vs US Parma AzzurriWhomsley Field
Sun
24 June
6:00pm
vs Go Soccer FC Whomsley Field
Sun
1 July

u23 Cup Tournament
Manalapan Park
Sun
8 July
6:00pm
FC Elite BD^
Whomsley Field
Sun 15 July
6:00pm
at Keystone Athletic
Driver License Ctr
SAT28 July
6:00pm
at Keystone Athletic*Driver License Ctr
Sun29 July4:00pmLeague Cup Tournament
Manalapan Park

*Makeup   ^Friendly

20 July 2012

RESULTS

 DateCompetition
Opponent
 Result
10 June GSSL Summer League
Istanbul SC
9 - 1
17 June GSSL Summer League
US Parma Azzurri
1- 1
24 June GSSL Summer LeagueGo Soccer FC
1 - 0 FF
  1 Julyu23 State Cup
US Parma Azzurri
3 - 2
  8 JulyFriendlyFC Elite BD
0 - 2
15 July
GSSL Summer LeagueKeystone Athletic
0 - 1 FF




 

 

 

Summer 2012 - NJSA u23 State Cup Champs!

 

Congrats Team!!!

Sunday, July 1, 2012 6pm vs US Parma Azzurri.

Final score  3 - 2

  • 40:00   Sophie Eiger  A-Lauren Dube
  • 43:00   Kate Stackhouse    unassisted
  • 72:00   Sophie Eiger   A-Katie VanAken

In attendance:

  • Mariah Baker
  • Katie Bigay
  • Breanna Brown
  • Leah Carney
  • Lauren Dube
  • Alison Martinez-Davis
  • Kelsey Mignona
  • Sophie Eiger
  • Sarah Nickle
  • Juliana Rojas
  • Kate Stackhouse
  • Sara Storer
  • Katie Van Aken
  • Tammie Vicente


 

ISC Indoor - Fall 2012


 DayDate
Time
Opponent
Result
 Thu
20 Sept
8:25pm
Mix Ups
6 - 6
 Thu
27 Sept
9:20pm
Buzzed
2 - 3
 Thu
4 Oct
7:30pm
Sports Paradise
4 -6
 Thu11 Oct
11:10pm
Misfits
2 - 10
 Thu18 Oct
8:25pm
Rumrunners
10 - 5
 Thu25 Oct
11:10pmRon's Angels
2 - 10
 Thu1 Nov
10:15pm
ShockwavesPostponed
 Thu8 Nov
8:25pmMixups7 - 6
 Thu15 Nov9:20pmBuzzed4 - 7

 

11/17/2012

Reserves Schedule - Spring 2012

ALL MATCHES at:

Bensalem Community Park, Richlieu & Galloway Rds, Bensalem PA

Day
Date
Time
Opponent
Location
Sun
18 Mar
12:00pm
Danubia*
 Whomsley Field
Sun
25 Mar
4:30pm
Danubia*
 Danubia Club
Sun
1 Apr
3:00pm
Old Navy Marauders
 Bensalem Community Park
Sun
8 Apr

NO MATCHES
 Easter Sunday
Sun
22 Apr3:00pm
Yellow Jackets
 PPD
Sun
29 Apr
3:00pm
Devils
 Bensalem Community Park
Sun
6 May
3:00pm
Flyers
 Bensalem Community Park
SAT 12 May 3:00pmYellow Jackets   *makeup of rainout
Sun
13 May
 BYE 
SAT
19 May
3:00pm
Yellow Jackets
 Bensalem Community Park
Sun
20 May
3:00pm
Old Navy Marauders
 Bensalem Community Park
Sun
27 May

NO MATCHES
 Memorial Day
SAT
2 June
3:00pmDevils
 Bensalem Community Park
Sun
3 June
1:00pm
Flyers
 Bensalem Community Park
Sun
10 June

BYE
 
Sun
 17 June
 T.B.A. League Playoffs
 

Coach: Alexa Hays   Assistant Coach:  Thomas Maegerle

Practices to be announced.

* friendly match

 5/4/2012

Majors Schedule - Spring 2012


 Day Date Time OpponentLocation
 Sun11 Mar
 12:00pm @ VE
 VE Club
 Sun18 Mar
   2:30pm
 vs UGH Dragons
 Whomsley Field
 Sat 24 Mar 2:30pm vs Jersey Shore Boca^ CANCELED
 Sun25 Mar
 12:00pm @ Phoenix United
 Phoenix Sport Club
 Sun 1 Apr   2:30pm
 vs UGH Fury
 Whomsley Field
 Sun8 Apr
  Easter - No Games
 
 Sun15 Apr
2:30pm
 vs Ukrainian Nationals
 Whomsley Field
 Sun22 Apr
2:30pm
 vs VE
 PPD
 Sun29 Apr
12:00pm
 @UGH Dragons
 UGH Club
 Sun6 May
 2:30pm vs Phoenix United
 Whomsley Field
 Sun13 May
12:00pm
 @UGH Fury
 PPD
 TH 17 May
8:00pm
 State Cup v Peninsula Aztecs Manalapan Park
 Sun 20 May 2:30pm  @Ukrainian Nationals
Whomsley Field
 Sun 3 June
 2:30pm vs VE  (makeup)
 Whomsley Field
 Sun 10June 12:00pm @UGH Fury
 UGH Club

Coach: Thomas Maegerle   Assistant Coach: Alexa Hays

United Soccer League Matches, except

* friendly match   ** tournament    ^ NJ State Cup

  5/1/2012

Results - Spring 2012

 

 Date Team Opponent Result
3/11/2012
Majors
VE
2 - 3
3/18/2012
Reserves
Danubia
0 - 3
3/18/2012
Majors
UGH Dragons
2 - 0
3/24/2012Majors
Jersey Shore Boca (Cup Game)
1 - 0 FF
3/25/2012Majors
Phoenix United
1 - 4
3/25/2012
Reserves
Danubia
0 - 4
4/1/2012
Majors
UGH Fury
1 - 5
4/1/2012
Reserves
Old Navy Marauders
2 - 0
4/15/2012
Majors
Ukrainian Nationals0 - 3
4/22/2012
Majors
VE
PPD
4/22/2012
Reserves
Yellow Jackets
PPD
4/29/2012
Majors
UGH Dragons
0 - 5
4/29/2012Reserves
Devils
0 - 4
5/6/2012
MajorsPhoenix United
0 - 6
5/6/2012
Reserves
Flyers
2 - 6
5/12/2012
Reserves
Yellow Jackets (rainout makeup)
5 - 2
5/19/2012
Reserves
Yellow Jackets
3 - 2
5/20/2012
Majors
Ukrainian Nationals
0 - 3
5/20/2012
Reserves
Old Navy
0 -9







 



 

 

2012 Indoor - Woodhaven Gym

League Play Starts January 26

  • All matches will be at the NW Woodhaven Center gymnasium.
  • Match times will be 8:30 and 9:30pm.
  • Play 4v4 - no keepers.
  • There will be 4 teams of 5 or 6 players.
  • Coed. Must be 3 female players on floor at all times.  

Teams

  • Cat  (Black Shirts)
    • Cat Fernandez
    • Michelle Pietrafitta
    • Mallory Ceneviva
    • Kim Fenton
    • Alexander Starkov
    • David Fernandez

  • Lisa  (Red Shirts)
    • Lisa Blaszczyk
    • Jacqui Watson
    • Kadian KK Larmond
    • Pam Mancini
    • Shannon Burns
    • Katie Foley
  • Nicole  (Grey Shirts)
    • Nicole Jones
    • Tami Kyser
    • Meghan Giglio
    • Marissa Williamson
    • Tom Williamson
    • Jon Scavelli
  • Tom  (White Shirts)
    • Juliana Rojas
    • Kathe DeLitta
    • Alexandra Bolt
    • Tom Maegerle
    • David Gauntt
    • Amanda Corbin
    • April Magdato

Schedule

 Date TimeHome
 ScoreAway
26 Jan 
 8:30pm Tom-
 Cat
  9:30pm Lisa - Nicole
2 Feb 
 8:30pm Cat - Lisa
  9:30pm Nicole - Tom
9 Feb 
 8:30pm Lisa - Tom
  9:30pm Nicole - Cat
16 Feb 
 8:30pm Tom - Nicole
  9:30pm Lisa - Cat
23 Feb 
 8:30pm Nicole - Lisa
  9:30pm Cat - Tom
1 Mar 
 8:30pm Cat - Nicole
  9:30pm Tom - Lisa
8 Mar 
 8:30pm Lisa - Cat
  9:30pm Tom - Nicole
15 Mar 
 8:30pm Cat - Tom
  9:30pm Nicole - Lisa
22 Mar 
 8:30pm Tom - Lisa
  9:30pm Cat - Nicole

 

Click to add text, images, and other content

ISC Indoor - Spring 2012

  • Shannon Burns
  • Morgan Cashwell
  • Kathe Delitta
  • Stephanie Faulkner
  • Ashley Fitzgerald
  • Ashley Gleason
  • Pam Mancini
  • Sam Becker
  • Morgan Rapciewicz
  • Juliana Rojas
  • Lindsey Smith

 DayDate
Time
Opponent
Result
 Thu
19 Apr 8:25pm
Mix Ups
4 - 10
 Thu
26 Apr
8:25pm
Buzzed
4 - 5
 Thu
3 May
10:15pm
Sports Paradise
4 - 6
 Thu10 May
6:35pm
Rum Runners
14 - 7
 Thu17 May
7:30pm
Kixx
9 -5
 Thu24 May
8:25pm
Mix Ups
 7 - 5
 Thu31 May
9:20pm
Buzzed
4 - 10
 Thu7 June
8:25pm
Sports Paradise
7 - 6
 Thu14 June
7:30pm
Rum Runners
 5- 5
 Thu21 June
7:30pm
Kixx
 

6/7/2012

2012 Indoor - YSC Winter 2

YSC Sports (Wayne PA) - starts February 19

  • Leah Carney
  • Gina D'Emilio
  • Jessie Furia
  • Dana Gentile
  • Megan O'Donnell
  • Lindsey Smith
  • Liz Spiker
  • Gabrielle Stacy
  • Joanne Wilcox
  • Allison McCord

 

Winter 2 Session

 Date Time Field Opponent Result
 19 Feb
 10:12pmC
 The Retired 1 - 3
26 Feb
   8:06pm
D Rose Tree 1
3 - 1
4 Mar
   8:48pm
A
 Neumann Knights
6 - 1
11 Mar
   7:24pm
D
 Chicks With Kicks
4 - 3
18 Mar
   9:30pm
D
 UPenn Womens Club Soccer
5 - 2
25 Mar
   7:24pm
A Senza Nome
8 - 2
1 Apr
   7:24pmD
 Real Joe Baccile
1 - 5
15 Apr
   7:06pmC FC Big Red
2 - 4
 18 Apr
 7:50pmC Playoff - Dub C
0 - 2
 18 Apr
 8:50pm D Playoff -Fords0 - 2
 18 Apr
9:30pm
 A Playoff -FC Narberth
2 - 3

3/22/2012

2012 Indoor - ISC Winter 2

2/25/2012 - Schedule has been updated

  • Sam Becker
  • Ashley Birney
  • Alex Bolt
  • Shannon Burns
  • Kathe Delitta
  • Tammie Johnson
  • Morgan Rapciewicz
  • Amanda Silvesti
  • Liz Spiker
  • Amanda Corbin

 

 DayDate
Time
Opponent
Result
 Wed   8 Feb
8:25pm  Misfits9 - 8
 Wed
15 Feb
8:25pm
 Cameraworks
7 - 2
 Wed
29 Feb
8:25pm
 SJ Dragon Ladies
6 - 9
 Wed
7 Mar
11:10pm
 Rattlesnakes
5 - 10
 Wed
14 Mar
7:30pm
 Misfits
2 - 5
 Wed
21 Mar
7:30pm
 Bad News Bears
10 - 2
 Wed
28 Mar
7:30pm
 Ron's Angels
8 - 11
 Wed4 Apr
7:30pm
 Ron's Angels
5 - 8

2//2012

2012 Indoor - YSC Winter 1

Starts November 27

  • Gabby Stacy
  • Kirsten Kelley  (gk)
  • Allison McCord
  • Gina Demilio
  • Pam Mancini
  • Jennifer Zeminski
  • Jessie Furia
  • Leah Carney
  • Joanne Wilcox
  • Lindsey Smith (gk)

 

 Date Time Field Opponent Result
 27 Nov 11 5:15pm D Rose Tree One
0 - 0
   4 Dec 11 9:00pm A Oakmont National Pub
0 - 6
 11 Dec 11
 9:42pm A FC Big Red 2 - 6
   1 Jan 12
 6:45pm A Methacton Lightning
5 - 2
   8 Jan 12
 9:00pm D Fords3 - 1
 15 Jan 12
 7:35pm D Sporting Rob Rooney
1 - 5
 22 Jan 12
 7:35pm D Rose Tree One
5 - 1
 29 Jan 12
 7:15pm C Senza Nome
3 - 2
 12 Feb 12 10:15pm D Playoff vs Oakmont
0 - 1

2/12/2012

2011 Fall

 Date Team Opponent Result
11 Sept 2011 Reserves FlyersW  7 - 0
18 Sept 2011
 Majors UGH Fury
L 0 - 1
18 Sept 2011
 Reserves Yellow Jackets
L  1 - 4
 25 Sept 2011 Majors Ukrainian Nationals
W  4 - 1
2 Oct 2011
 Reserves Old Navy Marauders
L  2 - 6
9 Oct 2011
 Majors VE L  1 - 3
9 Oct 2011
 Reserves Flyers W  3 - 2
16 Oct 2011
Majors
 Phoenix United L  0 - 1
 16 Oct 2011
 Reserves DevilsT  3 - 3
23 Oct 2011
 Reserves Yellow Jackets
 W  5 - 4
6 Nov 2011
 Reserves FlyersW  5 - 2
 12 Nov 2011 Combined West Cheter U Club
L  3 - 8
13 Nov 2011
 Combined St Joseph U Club
L  0 - 7
20 Nov 2011
 Reserves DevilsL  0 - 7
27 Nov 2011
 Reserves Old Navy Marauders
 L  0 - 2
4 Dec 2011
 Reserves Playoff (3rd) Yellow Jackets W  6 - 1

  * Combined match Major/Reserve

  ^ State Cup (Majors Team)

 

2012 Indoor - ISC Winter 1

Starts December 7

  • Tina Mascia
  • Kathe Delitta
  • Jennifer Bechtel
  • Julianna Garcia (gk)
  • Tammie Johnson
  • Christina Vitagliano
  • Amanda Silvesti
  • Amie Canning
  • Jayme Gatti
  • Morgan Rapciewicz

 

 DayDate
Time
Opponent
Result
 Wed   7 Dec
 6:35pm Orange Rush
 10 - 14
 Wed 14 Dec
 7:30pm Sangria7 - 9
 Wed 21 Dec
 6:35pm Ron's Angels
3 - 5
 Wed 28 Dec
 7:30pm Kixx10 - 2
 Wed4 Jan
 7:30pm Misfits10 - 4
 Wed11 Jan
 11:10pm Rattlesnakes3 - 12
 Wed18 Jan
7:30pm
 Faria's Surf
5 - 1
 Thu26 Jan
10:15pm
 Buzzed3 - 7

1/19/2012

2011 Spring

MAJORS TEAM

 Day Date Time OpponentLocation
 Sun 13 Mar
 postponed UGH Fury
 UGH Club
 Sun 20 Mar
   2:30pm
 Phoenix United
 Whomsley Field
 Sun 27 Mar
 12:00pm UGH Dragons
 UGH Club
 Sun   3 Apr
 12:00pm VE VE Club
 Sun 10 Apr
   2:30pm
 Drexel Univ Club
 Whomsley Field
 Sun  17 Apr   2:30pm
 UGH Fury
 Whomsley Field
 Sun 24 Apr
  Easter - No Matches
 
 Wed 27 Apr   7:30pm UGH Fury UGH Club
 Sun  1 May
12:00pm Phoenix United Phoenix Sport Club
 Sun   8 May
postponed UGH Dragons
 Whomsley Field
 Sun 15 May
 12:00pm T.B.A. Whomsley Field
 Sun 22 May
   2:30pm VE Whomsley Field
 Sun   5 June
   2:30pm UGH Dragons Whomsley Field

 

RESERVE TEAM

ALL MATCHES at:

Bensalem Community Park, Richlieu & Galloway Rds, Bensalem PA

Day
 DateTime
Opponent
 Sun 3 April  3:00pm Old Navy Marauders
 Sun 10 April
 1:00pm Yellow Jackets
 Sun 17 April
 1:00pm Devils
 Sun 24 April
  No Games - Easter Sunday
    
 Sun 1 May
  BYE - No Match
 Sat 7 May
 1:00pm Flyers
 Sun 8 May
 1:00pm Old Navy Marauders
 Sun 15 May
 3:00pm Yellow Jackets
 Sat21 May 3:00pm Devils
 Sun 22 May  BYE - No Match
 Sun 29 May
  No Games - Memorial Day Holiday
 Sun  5 June 3:00pm Flyers
 Sun   5 June 5:00pm Devils   (makeup)
 Sun  12 June 5:00pm Old Navy Marauders
 Sun 19 June 1/3pm Playoff Tournament

Practice on Tuesday evenings, 7:30pm at the Ramp Playground.

 

RESULTS

 Date Team Opponent Result
 3/13/2011 Majors UGH Fury
Postponed
 3/20/2011 Majors Phoenix United
L  2 - 4
 3/27/2011 Majors UGH Dragons L  1 - 2
 4/3/2011 Majors VE W  6 - 3
 4/3/2011 Reserves Old Navy Marauders
L  0 - 2
 4/10/2011 Majors Drexel University club L  2 - 3
 4/10/2011 Reserves Yellow Jackets
 L  0 - 3
 4/17/2011 Majors UGH Fury
W  3 - 0
 4/17/2011 Reserves Devils L  1 - 3
 4/27/2011 Majors UGH FuryL  0 - 2
 5/1/2011 Majors Phoenix United T  2 - 2
 5/7/2011 Reserves Flyers L  1 - 6
 5/8/2011 Reserves Old Navy Marauders L  4 - 6
 5/8/2011 Majors UGH DragonsPostponed
 5/15/2011 Reserves Yellow JacketsL  1 - 4
 5/21/2011 Reserves DevilsPostponed
 5/22/2011 Majors VE L  1 - 2
 6/5/2011 Majors UGH Dragons L  1 - 3
 6/5/2011 Reserves Flyers W  3 - 2
 6/5/2011 Reserves DevilsW  (FF)
 6/12/2011 Reserves Old Navy MaraudersW  (FF)

  4/15/2011

2011 Indoor - ISC Fall

 Day Date Time Oponent Result
 Thu 15 Sept
 11:10pm Buzzed postponed
 Thu 22 Sept
   9:20pm
 Mix Ups
 7 - 9
 Thu 29 Sept
 10:15pm Mix Ups
 6 - 8
 Thu   6 Oct
   7:30pm Sports Paradise
 8 - 10
 Tue 11 Oct
   8:25pm
 Ron's Angels
 5- 15
 Thu 20 Oct
   9:20pm
 Misfits 5 - 3
 Thu 27 Oct
 10:15pm Sports Paradise
 5 - 10
 Tue   8 Nov
   8:25pm
 Sangria 8 - 8
 Tue 15 Nov
   8:25pm
 Buzzed 8 - 2
 Thu 17 Nov
   9:20pm
 Misfits 8 - 5

11/16/2011

Summer 2011 Final Results

We came in 1st Place in the NJSA Development Program (Sunday League), with a 4-1-1 record.

In the UGH 8v8 League (Wednesday), our Red Team came in 3rd Place, with a 6-2-0 record.  The White Team came in  10th Place, with a 2-5-1 record.

We lost the one scrimmage match we played.  We came in 3rd Place in the YMS 3v3 Tournament.

Summer 2011 UGH 8v8 Lge Results

 Date Time Field Team
 Opponent Score
1 June
 7:45pm2
 White Green Team
3 - 1
1 June 8:45pm3 Red Consistent Chicks
2 - 1
8 June 6:45pm2
 White Phoenix SC #1
1 - 6
8 June 7:45pm3 Red Phoenix SC #2
1 - 0
15 June 7:45pm2 White UGH Fury Red
0 - 5
15 June 8:45pm3 Red Buxmont Torch
1 -0
22 June 7:45pm3 Red UGH Fury White
2 - 1
22 June 8:45pm3 White Phoenix SC #2
0 - 7
29 June 7:45pm2 Red UGH Dragons
4 - 2
 29 June 8:45pm2 White Buxmont Torch
1 - 0
 6 July 7:30pm3 Friendly Jersey Shore Boca u231 - 6
 13 July 6:45pm3
 White FC Family
0 - 7
 13 July 7:45pm2 Red Phoenix SC #10 - 3
 20 July 8:45pm2 Red VE 5 - 1
 20 July 8:45pm3 White UGH Dragons
 1 - 8
 27 July 6:45pm2 Red UGH Fury Red
 1 - 3
 27 July 7:45pm3 White Consistent Chicks
 1 - 1

 *July 6 - Full field scrimmage vs Jersey Shore Boca u23 at UGH. 

 Group East

  • UGH Fury Red
  • Phoenix SC #1
  • Phila Flames SC White
  • UGH Dragons
  • FC Family
  • Green Team

 Group West

  • UGH Fury White
  • Phoenix SC #2
  • Phila Flames SC Red
  • Buxmont Torch
  • VE
  • Consistent Chicks

 

  • We have two teams entered, Flames SC Red and Flames SC Red.
  • Play 7 + gk. 2 x 25 min halves. No offsides. Sub on the fly.
  • All matches will be at the UGH Club upper fields.
  • Field #2 is closer to the parking lot & Field #3 is all the way in back.
  • Map link & directions on the Directions tab.

Click to add text, images, and other content

Summer 2011 UGH 8v8 Lge Final Standings

 TeamWL
DPts
 G.F.G.A.G.D.
 Phoenix Tigers #2710 2137
 829
 Phoenix Tigers #16111930822
 Phila Flames SC Red6201815105
 FC Family4
2
2
14
19
10
9
 UGH Fury Red4
3
1
13
22
14
8
 BuxMont Torch4
4
0
12
22
15
7
 UGH Fury White3
3
2
11
21
16
5
 UGH Dragons 3
5
0
9
22
28
-6
 VE2
5
1
7
7
21
-14
 Phila Flames SC White25
1
7
6
34
-28
 Consistent Chicks
1
5
2
5
10
27
-17
 Green Team1
7
0
3
9
31
-22

 revised 7/17/2011

Summer 2011

 DateCompetition
Opponent
 Result
 1 June
 UGH Smr Lge
 (Wh) Green Team
W  3-1
 1 June
 UGH Smr Lge
 (Red) Consistent Chicks
W  2-1
 8 June
 UGH Smr Lge (Wh) Phoenix SC #1 L  1-6
 8 June
 UGH Smr Lge (Red) Phoenix SC #2
W  1-0
 12 June
 NJSA Dev Lge
 Phoenix SC Tigers
W  4-2
 15 June
 UGH Smr Lge (Wh) UGH Fury Red
L  0-5
 15 June
 UGH Smr Lge (Red) BuxMont Torch
W  1-0
 19 June
 NJSA Dev Lge Colonia Punks
W  1-0
 22 June
 UGH Smr Lge (Red) UGH Fury White
W  2-1
 22 June UGH Smr Lge (Wh) Phoenix SC #2
L  0-7
 26 June
 NJSA Dev Lge Holmdel Stilletos
W  2-1
 29 June
 UGH Smr Lge (Red) UGH Dragons
W  4-2 
 29 June
 UGH Smr Lge (Wh) BuxMont Torch
W  1-0
   6 July
 Friendly Jersey Shore Boca u23
 L  1-6
 10 July
 NJSA Dev Lge Phoenix Tigers
T  4-4 
 13 July
 UGH Smr Lge  (Wh) FC Family
L  0-7
 13 July
 UGH Smr Lge  (Red) Phoenix SC #1L  0-3
 20 July UGH Smr Lge  (Red) VE W  5-1
 20 July UGH Smr Lge  (Wh)  UGH Dragons L  1-8
 27 July NJSA Dev Lge   Holmdel StilletosL  0-1
 27 July UGH Smr Lge   (Red) UGH Fury RedL  1-3
 27 July UGH Smr Lge  
 (Wh) Consistent Chicks  T  1-1

 

 

2011 Indoor - ISC Spring

 Day Date Time Opponent Result
 Thu28 April
10:15pm Orange RushL  3-8
 Thu  5 May
9:20pm Buzzed
W  7-3
 Thu12 May8:25pm Mix UpsW  13-10
 Thu19 May10:15pm
 Brewers
L  1-2
 Thu26 May
8:25pm Cameraworks
W  10-5
 Thu2 June
10:15pm Orange Rush
 W  8-3
 Thu9 June
8:25pm Buzzed
 W  10-6
 Thu16 June
10:15pm Mix Ups L (FF)
 TUE21 June
8:25pm
 BuzzedL  0-8
 Thu23 June
9:20pm
 BrewersW  4-2

Roster

  • Liz Arnold          (p/t)
  • Milena Ayars
  • Sam Becker
  • Gina Febbo
  • Jayme Gatti         (p/t)
  • Talia Giordano
  • Alison Hayden     (p/t)
  • Tammie Johnson
  • Pam Mancini       (p/t)
  • Shannon Murphy
  • Liz Spiker            (p/t)
  • Ashley Welsh

5/19/2011

2011 Indoor - ISC League (winter 2)

 Date Time Opponent Result
 3 Feb 2011
 9:20pm BrewersT  6-6
 10 Feb 2011
 10:15pm Sports Paradise
W  11-6
 15 Feb 2011
 11:10pm Orange Rush
L  7-13
 24 Feb 2011
 11;10pm Mix Ups
W (ff)
 10 Mar 2011
 9:20pm RattlesnakesW  6-5
 15 Mar 2011
 9:20pm Orange Rush
T 3-3
 24 Mar 2011
 10:15pm Misfits W  7-5
 7 Apr 2011
 9:20pm Mix Ups
T  12-12

Roster:

  • Liz Arnold
  • Sam Becker
  • SammiJo Bell
  • Ashley Birney
  • Amie Canning
  • Jayme Gatti
  • Tammie Johnson
  • Pam Mancini
  • Katllyn Pagaduan
  • Ashley Welsh

 3/2/2011

2011 Indoor - YSC League (winter 2)

 Date TimeField
 Opponent Result
 13 Feb 2011
 10:12pm D Cabrini Princesses
L  1-3
 20 Feb 2011
 5:18pm A BroncosL  1-4
 27 Feb 2011
 7:24pm C Neumann Knights
L  4-6
   6 Mar 2011
 8:06pm D TE Manayunkers
L  1-7
 13 Mar 2011
 6:42pm D Vincent Utd Blue
L  2-3
 20 Mar 2011
 9:30pm C Ursinus College Two
W  3-1
 27 Mar 2011
 8:48pm C
 SJU Hawks
W  4-0
   3 Apr 2011
 6:00pm D Methacton Utd
T  3-3
 10 Apr 2011   Playoff Tournament
 
 10 Apr 2011  A Rose Tree W  2-1
 10 Apr 2011  A Freedom Choice
 L  1-4

Roster:

  • Liz Arnold
  • Kelly Blake
  • Kia Bowles
  • Amie Canning
  • Chelsey Deeter
  • Gina DiMilio
  • Stefanie Karmondy
  • Kirsten Kelley
  • Erin Lewis
  • Amanda Silvesti
  • Liz Spiker

 3/2/2011

2011 Indoor - ISC League (winter 1)

 We have two teams entered in this league.

 

Flames SC Red

 DayDate
Time
 OpponentResult
 Thu 18 Nov 2010   9:20pm
 RattlesnakesW 10-5
 Thu   2 Dec 2010
   7:30pm Sports Paradise
L 8-9 
 Thu   9 Dec2010   8:25pm FPD W 13-4
 Thu 16 Dec 2010
 11:10pm BrewersPPD
 Thu 23 Dec 2010
 11:10pm Mix Ups
 W (FF)
 Tue 28 Dec 2010   8:15pm
 MisfitsPPD
 Thu 30 Dec 2010   8:25pm FPD W  11-9
 Thu   6 Jan 2011   9:20pm
 RattlesnakesW  5-4
 Thu 13 Jan 2011    8:25pm Buzzed W  9-8
 Thu 27 Jan 2011 9:20pm  
 MisfitsL  5-7

Congratulations to Flames SC Red for repeating as Champions in the top division at ISC  (Fall 2010 + Winter 1).  Final Record for Winter 1 session was 6 Wins, 2 Losses.

 Roster:

  • Liz Arnold
  • Sam Becker
  • Sammi Jo Bell
  • Michelle Bisceglia
  • Amie Canning
  • Mary Kate Covely
  • Jayme Gatti
  • Tammie Johnson
  • Critty Klouse  (gk)
  • Tina Mascia
  • Kay Pagaduan

     12/3/2010


Flames SC White

 DayDate
Time
 OpponentResult
 Thu  23 Nov 2010    9:10pm FC Camden
L 2-5
 Thu    2 Dec 2010
 10:15pm Pink LadiesL 0-9
 Thu    9 Dec 2010   7:30pm
 KixxL 3-5
 Thu  23 Dec 2010
   8:25pm SangriaL 6-8
 Thu  30 Dec 2010 10:15pm Bad News Bears
 T  6-6
 Thu    6 Jan 2011 10:15pm Orange Rush
L 2-14
 Tue  18 Jan 2011   7:30pm
 Wharf Girls
W  6-1
 Tue  25 Jan 2011   9:20pm
 Sangria L  2-6
     
     

 Roster:

  • Dani Barbato
  • Lisa Blaszczyk
  • Shelby Brett
  • Ashley Cargen
  • Mallory Ceneviva
  • Amanda Corbin
  • Pam Mancini
  • Meghan Messina   p/t
  • Maggie Micinski (gk) p/t
  • Kendra Richins
  • Ashley Shimp
  • Nicole Straga (gk) p/t
  • Ashley Welsh  (gk)

     12/3/2010

2011 Indoor - YSC League (winter 1)

 Day Date Time Opponent Result
 Sun 28 Nov 2010
 9:20pm Freedom Choice
 L 2-5
 Sun   5 Dec 2010
 8:06pm Senza Nome
 L 1-2
 Sun 12 Dec 2010
 6:40pm T/E Manayunkers
 T  2-2
 Sun 19 Dec 2010
 7:23pm Freedom Choice
 L 1-3
 Sun 26 Dec 2010
 5:56pm Rose Tree One
 PPD
 Sun   2 Jan 2011 5:12pm Broncos L 2-3
 Sun   9 Jan 2011 6:40pm Vincent Utd Vendetta
 W  2-1
 Sun 16 Jan 2011 6:40pm Spence L 2-3
 Sun 16 Jan 2011 8:06pm Methacton L 1-2
 Sun 23 Jan 2011 10:15pm Rose Tree One W  5-4

 Roster:

  • Liz Arnold
  • Kelly Blake
  • Lisa Blaszczyk
  • Amie Canning
  • Gina DiMilio
  • Nicole Doran
  • Jessie Furia
  • Alicia Jiulianti
  • Tammie Johnson
  • Kirsten Kelley
  • Amanda Silvesti
  • Liz Spiker

 12/19/2010

2011 Indoor - Shissler RC League

 DayDate
Time
 OpponentResult
Mon 11/15/2010 7:00pm Good Times Tavern
W  5-2
Mon 11/22/2010 9:15pm 30 Burger
 L  3-12
Mon 11/29/2010 7:00pm Team FreddyL  3-9
Wed 12/15/2010 7:45pm Team FishtownL  3-5
Mon 12/20/2010 8:30pm Parkwood
L  0-8
Mon   1/3/2011 7:45pm Norris Street
L  3-5
Mon   1/10/2011 7:45pm No Fear
L  2-8
Mon   1/24/2011 7:00pm O'Reilly's L  4-6
Mon   2/7/2011  Playoffs - Top 8 Teams
L  4-6
Mon   2/14/2011  Semifinals xxx
Mon   2/21/2011 7:00pm Championship xxx

 Roster:

  • Lisa Blaszczyk
  • Nicole Bracciale
  • Tammie Johnson
  • Critty Klouse  (gk)
  • Kaitlin Pirolli
  • Felicia Rivera
  • Nicole Rucci
  • Jana Schaal
  • Ashley Shimp
  • Nikole Yenner

     12/21/2010

 

Majors Schedule - Fall 2010

 Day Date Time Opponent Location
 SU 12 Sept 2010
 12:00pm @UGH o-30*
 UGH Club
 SU 19 Sept 2010
 2:30pm vs Phoenix United*
 Whomsley Field
 Sat 25 Sept 2010
 11:00am @Towson U Club !
 Messiah College
 Sat 25 Sept 2010
 3:00pm @Messiah Coll Club !
 Messiah College
 SU 26 Sept 2010
 2:30pm vs St Joseph U Club
 Whomsley Field
 Sat 2 Oct 2010
 2:30pm vs Haverford Coll Club !
 Whomsley Field
 SU 3 Oct 2010
 12:00pm @UGH Fury*
 UGH Club
 SU 10 Oct 2010
 2:30pm vs UGH o-30
 Whomsley Field
 SU 17 Oct 2010
 12:00pm @VE* VE Club
 Wed 20 Oct 2010
 7:00pm @Drexel U Club !
 Drexel Stadium
SU
 24 Oct 2010
 12:00pm @Phoenix United*
 Phoenix Club
 Sat 30 Oct 2010
 1:00pm @St Joseph U Club !
 St Joseph U
 SU 31 Oct 2010
 2:30pm vs Real Wycoff^
 Whomsley Field
SU
 7 Nov 2010
 12:00pm @ UPenn Club
 Rhodes Field
 SU 7 Nov 2010 2:00pm vs Villanova Club Rhodes Field
 SU 14 Nov 2010
 2:30pm vs VE*
 Whomsley Field
 SU   5 Dec 2010 2:30pm vs UGH Fury*
 Whomsley Field
 Sat 18 Dec 2010
  Christmas Party
 

* United Soccer League match  (Majors Team)

  ! Combined Team w/Reserves

  ^ State Cup (Majors Team) - Cup draw is the end of September.  The Cup will start the end of October and will bump our league games, which will need to be rescheduled.

Reserves Schedule - Fall 2010

 Day Date Time Opponent Location
 SU 19 Sept 2010
 12:00pm Temple U Club
 Whomsley Field
 Sat 25 Sept 2010 11:00am @Towson U Club ! Messiah College
 Sat 25 Sept 2010 3:00pm @Messiah Coll Club ! Messiah College
 SU 26 Sept 2010 12:30pm vs Kings Coll Club (NY)
 Whomsley Field
 Sat 2 Oct 2010
 2:30pm vs Haverford Coll Club !
 Whomsley Field
 SU 10 Oct 2010
 12:30pm vs Temple U Club
 Whomsley Field
 Wed 20 Oct 2010
 7:00pm @Drexel U Club !
 Drexel Staium
 SU 24 Oct 2010
 3:00pm @Rowan U Club
 Rowan U
 Sat 30 Oct 2010
 1:00pm @St Joseph U Club !
 St Joseph U
 SU 7 Nov 2010 12:00pm vs Rowan U Club  Whomsley Field
 SU 14 Nov 2010
 12:30pm vs W Chester U Club Whomsley Field
 Sat 18 Dec 2010
  Christmas Party
 

  ! Combined Team w/Majors

Results - Fall 2010

 Date Opponent Result
12 Sept 2010
 @UGH  o-30*
W  2-1
19 Sept 2010  vs Temple U Club**
 P.P.
19 Sept 2010
 vs Phoenix United*
W  1-0
25 Sept 2010 vs Towson U Club!
 Cancel
25 Sept 2010
 @Messiah Coll Club! L  0-9
26 Sept 2010 vs Kings Coll Club** Cancel
26 Sept 2010
 vs St Joseph U Club
 W  1-0
2 Oct 2010
 vs Haverford Coll Club! P.P.
3 Oct 2010
 @UGH Fury*
 W  3-0
 10 Oct 2010
 vs Temple U Club** L  1-6
10 Oct 2010
 vs UGH o-30*W  4-3
17 Oct 2010 @VE* W  2-0
 20 Oct 2010 @Drexel U Club**
 L  1-4
24 Oct 2010 @Phoenix United*W  2-0
24 Oct 2010 @Rowan U Club** L  2-4
 30 Oct 2010 @St Joseph U Club !
 L  0-6
31 Oct 2010 vs Kappa Real Wycoff^
 L  2-5
7 Nov 2010 vs Rowan U Club** W  4-3
7 Nov 2010 @UPenn Club
  Cancel
14 Nov 2010 vs West Chester Club**
L  1-6
14 Nov 2010 vs VE*
W  2-0
5 Dec 2010 vs UGH Fury* Cancel
 

  * United Soccer League match  (Majors Team)

** Reserve Team

  ! Combined Combined Major/Reserve

  ^ State Cup (Majors Team)

 

United Soccer League STANDINGS - Fall 2010

Fall 2010 Preseason

Saturday, August 14

Soccer Resort Sand Soccer Tournament

at Brigantine Beach, (just north of Atlantic City) between 34-38 Streets

 Opponent Result
 Shots 0 - 6
 TWSL 6 - 2
 Teaneck Stars
 8 - 3
 Championship Game vs Shots
 3 - 6

Tournament Results:  We had a full roster of 10 players.  Everyone had a good time.  We came in 2nd place.  Photos are posted in gallery.

 

Saturday, August 21

MLS Futbolito Tournament  (4 v 4)

at Showalter Middle School, 1100 W 10th Street, Chester PA 19013

 Team Opponent Result
 Flames SC White
 Falcons 8 - 4
 Flames SC Red
 Flames SC Blue  9 - 4
 Flames SC White
 Flames SC Red
 14 - 5
 Flames SC Blue
 Falcons 9 - 1
 Flames SC White
 Flames SC Blue
3 - 6
 Falcons Flames SC Red
 4 - 5

 Championship Game

           4   Flames SC White  /  Flames SC Blue   3

                  Photos are posted in gallery.

2010 ISC Indoor - Fall

 DayDate
Time
 OpponentResult
 Thu 9 Sept 2010    9:20pm
 DMMB
W 10-9
 Thu 16 Sept 2010
 10:15pm BrewersW  10-8
 Thu 23 Sept 2010 11:10pm Kixx W  12-2
 Thu 30 Sept 2010
 11:10pm Sports Paradise
W  12-3
 Thu 7 Oct 2010
 9:20pm Mix Ups
W  7-4
 Thu 14 Oct 2010 9:20pm MisfitsL  5-6
 Thu 21 Oct 2010 8:25pm SangriaW  11-3
 Thu 28 Oct 2010 10:15pm Camera Works
 W  11-3
 Thu 4 Nov 2010 10:15pm DMMBL  1-6
 Tue 9 Nov 2010 8:25pm Rum Runners
W  6-2

2010 Summer - u23

 Day Date Time LocationOpponent
 Result
SU 16 May
2:00pm Drexel U stadium
Drexel U club
 4 - 3
SU 23 May
2:00pm
UGH Club
UGH Fury
5 - 0
WE 26 May
7:00pm
Whomsley FieldPractice  
SU 30 May
6:00pmWhomsley FieldPractice  
WE   2 June
6:45pm
UGH Club
Phoenix SC u19
3 - 3
SU   6 June
6:30pm
Whomsley FieldBuxMont Torch*0 - 7
SU
 13 June
6:00pm
Whomsley FieldSpotswood Chaos
 PPD
WE
 16 June
6:45pm
UGH Club
Consistent Chicks
 6 - 1
SU
 20 June
6:00pm
Whomsley FieldHolmdel Stillettos
 9 - 2
WE
 23 June
6:45pm
UGH Club
UGH Fury Red
 8 - 6
SU
 27 June
6:00pmManahasset Creek Park
NJ Wildcats Blue

PPD 8/8/10

WE
 30 June
6:45pm
UGH Club
UGH o-30
 4 - 0
WE
   7 July
  Bye - No Match
 
 SA 10 July

Manalapan Park
u23 State Cup  
    9:00am
  Field #E
    NJ Power
0 - 3
  10:30am   Field #E     VSA Azzurri
1 - 0
  12:00pm  Field #A     NJ Wildcats0 - 3
SU
 11 July
6:00pm
Whomsley FieldVSA Azzurri
1 - 4
WE
 14 July
7:45pm
UGH Club
Holy Family U
2 - 3
SU
 18 July
6:00pm
Whomsley FieldNJ Power
7 - 4
WE
 21 July
7:45pm
UGH ClubUGH Fury White
4 - 2
SU
 25 July
6:00pm
Glotzback Field
Fiorentina SC
DNP
 SU 1 August
7:30pmJohn Patrick Sports ComplexJersey Shore Boca
0 - 4
 WE 4 August
6:45pmUGH ClubPhoenix SC
 0 - 4
 WE 4 August7:45pmUGH ClubChampionship XXX
 SU   8 August4:00pmManalapan Park #LHolmdel 

 * Scrimmage Match

2010 Summer 8v8

 Date Time Field #
 Opponent Score
   2 June
 7:45pm 2 Phoenix SC u19
 T  3-3
   9 June
 7:45pm  BYE - No Match
 
 16 June 6:45pm2
 Consistent Chicks
 W  6-1
 23 June
 6:45pm4 UGH Fury RedW  8-6
 30 June
 6:45pm4 UGH o-30
 W  4-0
   7 July
   Bye (no match)  
 14 July
 7:45pm2 Holy Family U
L  2-3
 21 July
 7:45pm2 UGH Fury White
W  4-2
 28 July   BYE - No Match 
  1 Aug 7:30pm @JSB Jersey Shore Boca (scrimmage)* L  0-4
  4 Aug 6:45pm  Playoffs  L  0-4
  4 Aug 7:45pm2 Championship  

 

  • All matches will be at the UGH Club upper fields.
  • Field #2 is closer to the parking lot & Field #4 is all the way in back.
  • Map link & directions on the Directions tab.
  • Scrimmage match on August 1 will be 10:00am at John Patrick Soccer Complex in Lakewood NJ.

 

2010 ISC Indoor - Spring

Day Date Time Opponent Result
 Thu
 22 April 2010
 10:15pm Rum Runners
 W  6-3
 Thu 29 April 2010
   8:25pm Pink Ladies
W  13-5
 Thu   6 May 2010
 10:15pm SangriaT  9-9
 Tu 11 May 2010
   8:25pm
 Kixx L  8-9
 Thu 20 May 2010
   9:20pm
 Superbad T  6-6
 Tu 25 May 2010
   8:25pm
 Bad News Bears
W  8-6
 Thu 3 June 2010
   9:20pm Blue Rush
W  14-8
 Thu 10 June 2010
   9:20pm
 BrewersL  11-13
 Thu 17 June 2010
   8:25pm
 Buzzed W  12-10
 Thu 24 June 2010
   9:20pm
 Camera Works
W  12-5

2nd Place Finish at Tri-State Sports 2010

After an up and down season, we started to play well at the end, and looked dominating in the first two rounds of the playoffs.  The Championship game was rescheduled, and finally played on March 28.  Unfortunately we came out flat, and Panthers jumped to an early lead.  In the second half we applied more pressure and came close several times, but then pressed too much and gave Panthers some easy goals.  Overall, it was a spirited, well played match. 

2010 Tri-State Sports

Day

Date
Time
Rink
Opponent
Result
 Sun 12/6/2009 7:00pm # 1
 WC Screamin Green
W  8-5
 Sun 12/13/2009 7:00pm # 3
 Panthers L  2-4
 Sun 12/20/2009 8:00pm # 1
 Chichester postponed
 Sun 12/27/2009   NO MATCHES
 
 Sun 1/3/2010 9:00pm# 3
 WC Blast
W  11-2
 Sun 1/10/2010 9:00pm# 1
 Rose Tree
W  4-2
 Sun 1/17/2010
 8:00pm# 3
 Chichester (from 12/20)
Changed
 Sun 1/17/2010
 9:00pm # 1 Rose Tree L  3-12
 Sun 1/24/2010 8:00pm# 3  WC Screamin GreenChanged
 Sun 1/24/2010 9:00pm# 3
 WC Blast
L  5-7
 Sun 1/31/2010  9:00pm # 1
 PanthersChanged
 Sun 1/31/2010  8:00pm# 1
 Chichester postponed
 Sun 2/7/2010   NO MATCHES
 
 Sun 2/14/2010 7:00pm# 3
 Rose TreeChanged
 Sun 2/14/2010 7:00pm # 3 PanthersL  7-3 
 Sun 2/21/2010 8:00pm # 1
 Chichester W  11-2
 Sun 2/28/2010 8:30pm# 3
 Playoff - ChichesterW  12-2
 Sun 2/28/2010 9:30pm # 3 Playoff - Rose Tree
 W  9-2
 Sun 3/28/2010 8:00pm 

 Championship Match

     vs Panthers

L  7-11

Tri-State Sports 2010

The match 12/20/2009 vs Chichester was snowed out & rescheduled for 1/17/2010. Due to not everyone getting the memo and matches being played that were not scheduled, the remainder of the schedule has been updated. 

On 1/24, instead of WC Screamin' Green at 8, we play WC Blast at 9pm.  On 1/31, instead of Panthers at 9, we play Chichester at 8pm.  On 2/14, instead of Rose Tree at 7, we play Panthers at 7pm.

SPECIAL ANNOUNCEMENT:  Due to wind damage to the facility, all matches scheduled for Jan 31 are postponed.  The matches will likely be scheduled Feb 21, and the playoffs pushed back a week.

Add your main content here - text, photos, videos, addons, whatever you want!

CHAMPS!!!!!

Congratulations to our team in the ISC League - we are the only undefeated team in the Winter 1 session. 

Hoping for a repeat in Winter 2...

 

Any new players who wish to join for the 2nd Winter session, contact Tom right away.  We have two roster spots available.

2010 ISC Indoor - Winter 2

 Day Date Time Opponent Result
 Thu 2/18/2010 11:10pm  Pemberton
W  11-2
 Thu 2/25/2010 11:10pm  RattlesnakesSNOW
 Thu 3/4/2010 7:30pm SangriaW  8-5
 Thu 3/11/2010 7:30pm Sports Paradise
postponed
 Tue 3/16/2010 11:10pm CougarsW  16-8
 Thu 3/25/2010 9:20pm The Wharf Girls
W  10-6
 Thu 4/1/2010 9:20pm Cobras L  7-11
 Thu 4/8/2010 9:20pm Blue Rush
W  15-8
 Tue 4/13/2010 8:25pm CameraworksW  12-1
 Wed 4/14/2010 8:25pm Superbad W  10-6

2010 ISC Indoor - Winter 1

 Day Date Time Opponent Result
 Thu 12/10/2009 9:20pm Sangria W  8-7
 Thu 12/17/2009 11:10pm Sports Paradise
W  10-5
 Wed 12/23/2009 8:25pm SuperbadW  10-6
 Thu 1/7/2010 10:15pm The Wharf Girls
 W  10-2
 Wed 1/13/2010 9:20pm Blue Rush
 W  12-8
 Wed 1/20/2010 8:25pm RattlesnakesW  11-6
 Thu 1/28/2010 11:10pm BuzzedT  6-6
 Tue 2/9/2010 7:30pm CameraworksW  11-1

Fall 2009

Sun 9/13/09 3:00pm

 College of NJ club

 (scrimmage)

 Whomsley

  Field

 
Sun 9/20/09
 12:00pm @UGH Fury

 UGH

 Club

 L

0-5

Sun 9/27/09
 4:00pm @Warminster
 Rained Out 
Sun 10/4/09
 12:00pm @VE

 VE

 Club

 L

1-5

Sun 10/11/09
 2:30pm UGH o-30

 Whomsley

  Field
 W  FF
Sun 10/18/09
 2:30pm Warminster
 Rained Out
 
Sat 10/24/09
 3:00pm

 LaSalle U club

  (scrimmage)

 Canceled
 
Sun 10/25/09 12:00pm @UGH Fury

 UGH

 Club

W

9-0

Sun 11/1/09
 12:00pm @UGH Elite
 Postponed 
Sun
 11/1/09 2:30pm

NJ Boca

  (State Cup Match)

 Whomsley

  Field

L

2-5

Sun 11/8/09
 2:30pm vs Danubia

 Whomsley

  Field

L

1-3

Sun 11/15/09
 2:30pm

 Drexel Univ club

  (scrimmage)

 Whomsley

  Field
W 2-0
Sun 11/22/09 2:30pm

 Warminster

  (from 10/18)

 Whomsley

  Field
W  FF
Sun 11/29/09
 12:00pm

 @UGH Elite

  (from 11/1)

 UGH Club
W  3-1
Sun 12/6/09
 12:00pm

 @Warminster

  (from 9/27)

 Rained Out 
   

2nd Half starts

March 2010

  

 NOTES:

  • Our starting time for Home league matches has been moved to 2:30pm from 3:00pm.
  • NJ State Cup and the Womens National Cup competitions will start the first week of November.  These will bump any other match scheduled that day.
  • Our division is playing a split season, which means that the first half will be in Fall 2009 and the season finishes in Spring 2010.
  • We are hosting in the first round of the State Cup tournament.  Opponent is NJ Boca, November 1, 2009, 2:30pm at Whomsley Field.  Winner advances to the next round vs NJ Lions.

Summer 2009 - u23

 Date 

Day
Time
Opponent
Location
Result
10 May
Sun
6pm
Practice
Whomsley Field
 
13 May
Tue
8pm
PracticeRamp Playground
 
17 May
Sun
7:30pm
Drexel U club
Drexel Stadium
 
20 May
Tue
8pm
PracticeRamp Playground 
24 May
Sun
6pm
PracticeWhomsley Field 
27 May
Tue
8pm
PracticeRamp Playground 
31 May
Sun
 FC Delco u19 (scrimmage)USTC
L
7 June
Sun
5pmvs Holmdel
Whomsley Field
 W 5-0
10 June
Wed8:45pm
Phoenix Tigers
UGH T 1-1
14 June
Sun6:00 pm
vs College GirlsWhomsley Field
L 4-5
17 June
Wed8:45pm
UGH Fury Black     (pp to 7/22) UGHrainout
20 June
Sat
9:00am
u23 State Cup - US Parma Manalapan Park #AT 0-0

Sat
12:00pm
u23 State Cup -NJ Wildcats u20
Manalapan Park #E
 W 1-0
21 June
Sun
9:00am
u23 State Cup -Semifinals
Manalapan Park #A rainout

Sun
12:00pm
u23 State Cup Final
Manalapan Park #E
 rainout
24 June
Wed6:45pm
UGH Elite UGH
L 2-5

Wed8:45pm Albright Lions
UGHW 6-2
27 June
Sat
10:30am
Regional Cup - NJ Rangers
Manalapan Park #LL 0-2

Sat1:00pm
Regional Cup - US Parma
Manalapan Park #KL 1-5

Sun
5:00 pm
Regional Cup - Southampton
Manalapan Park #L
L 0-1
28 June
Sun4:00pm
@US Pharma AzurriManalapan Park #E
postpone
1 July
Wed UGH Fury Red
UGHW 6-2
5 July
Sun
 No Match - July 4 Holiday
  
8 July
Wed8:45pm
UGH o-30
UGHW  2-0
12 July
Sun6:00pm
@NJ Wildcats u20
Conover Field
W  1-0
15 July
Wed8:45pm
Flames SC #1
UGH W  5-4
19 July
Sun
6:00pm
@NJ Power
Manalapan Park #F
L  0-4
22 July
Wed8:45pmUGH Fury BlackUGHW  2-0
26 JulySun4:00 pmTournament - vs NJ Wildcats u20
HillsboroughL  0-1
 Sun5:30 pmTournament - vs Spotswood
HillsboroughT  1-1
26 July
Sun
4/6pm
u23 Lge Playoffs
Manalapan Park
 
29 JulyWed6:30 pm8v8 Lge PlayoffsUGHrainout
2 Aug
Sun
4/6pm
u23 Lge Semifinals / Final
Manalapan Park
 DNP
4 AugTue6:30 pm8v8 Lge Playoffs - Makeup
UGHDNP
5 AugWed 8v8 Lge FinalsUGH 
*We now have 2 teams in the 8v8 Wed night league.  u23 is Flames SC #2 and most games are at 8:45pm.  
Players may still guest play with Flames SC #1 as needed.

Spring 2009

 Date

TimeOpponentLocation
Result
3/15/2009
12:00pm
Warminster* Riverside NJ
W  2-0
3/22/20093:00 pm
VE
Riverside NJ
L  1-3
3/29/2009
12:00pm
Danubia
Philadelphia PA
L  1-7
4/5/2009
12:00pm UGH Fury
Oakford PA
W  2-1
5/17/2009
3:00 pm
UGH o-30
Riverside NJ
T  3-3
  * Warminster has no home field so match is played at our field at 12 noon.
 Scrimmages 
Date
Time
Opponent
Location
Result
3/1/2009
2:00pm
Vendaval SC (NYC NY)
Manhatten NY
canceled
3/8/2009
12-4:30pm
G Washington U club, Mercer Metros
Whomsley Field
canceled
3/28/2009
3:00pm Haverford Coll club
Whomsley Field
L  1-3
4/19/2009
3:00pm Flames SC Reserves
Whomsley Field

4/26/2009
12:30-4:30pm

Haverford College Tournament

Haverford Coll club, U of DE club, Lafayette U club 

Haverford College

L  1-3

L  0-1

5/2-3/2009
TBA
Salisbury U club Beach Soccer Tournament
Ocean City MD

Sat  4-0-0

Sun 1-0-1

5/16/2009
7:30 pm
Drexel U club
Drexel Stadium
L  0-1
5/24/2009

Memorial Day


Beach Soccer Tournament

We went to the Battle on the Beach tournament on May 2 & 3.  Unfortunately three of our players dropped out the day before the tournament.  We went 4-0 on Saturday and ended up the regular schedule in 1st Place! 

The four matches the previous day took their toll on Sunday.  We played the winner of the first round match, but the 2nd place team lucked out when their opponent forfeited.  So we ended up playing a match, then immediately going into the Championship Match against a rested opponent.  Kayla Erianne, our F'N Ninja Attack Dog Goalkeeper, was like a wall all match, and we were up 1-0 at the half.  Towson snuck one in to even the score with 10 left in the 2nd half.  With time about to expire in OT, Towson got a break and scored on a rebound directly in front of the net.  Tired legs from a shortage of subs did us in.

Everybody had a great time, and we look forward to a return trip to the Championship next year.

 

 It's a Ninja Attack!!!

Tri-State Sports - 2008/09 Winter League

 DateTime
Rink
Opponent
Result
 11/30/2008 7:00pm
1
Delco
PP to 1/18/9 
 12/7/2008  9:00pm3
WC Screamin' Green
W  8-3 
 12/14/2008 8:00pm1
WC Blast
 L  2-3
 12/21/2008
 7:00pm3
WC Kryptonites
W  3-2 
 12/28/2008  NO GAMES
 XXXXX
 1/4/2009 9:00pm
1
Rose Tree #1
T 3-3 
 1/11/2009
 7:00pm
1
Delco
L 1-5 
 1/18/2009  9:00pm
3
WC Screamin' Green
W  3-2 
 1/18/2009 10:00pm3
Delco (makeup)
W  1-0 (FF)
 1/25/2009
 8:00pm
1
WC Blast
 L  3-4
 2/1/2009  NO GAMES
XXXXX 
 2/8/2009
 9:00pm
3
WC Kryptonites W  6-2 
 2/15/2009
 9:30pm
1
Rose Tree #1
W  5-4 
 2/22/2009 9:30pm 3PLAYOFF - Semifinal vs Rose Tree
L  2-3 
 3/8/2009

 1PLAYOFF - Championship Match
XXXXX

International Sports Schedule - Winter II

Day DateTime
Opponent
Result
Thu2/19/2009
10:15pm
Mix Ups
L  7-10 
Thu2/26/2009  8:25 pmRattlesnakesW  9-5
Wed
3/11/2009
  8:25 pm
The Ocho
W  12-4
Wed
3/18/2009
10:15pm
Blue Rush
W  12-7
Thu
3/26/2009
  7:30 pm
Superbad
L  5-8
Thu
4/2/2009
  8:25 pm
Cameraworks

Thu
4/9/2009
10:15pm Cougars

Thu
4/16/2009

T.B.A.

International Sports - 2008/09 Winter I

 Day DateTime
Opponent
Result
 Thu12/4/2008
11:10pm
Sports Paradise
 W  10-2
 Thu12/11/2008
  8:25pm
Spartans
 W  8-3
 Thu12/18/2008
  8:25pm
Blue Rush
 L  10-12
**Wed** 1/7/2009    9:50pm
 Buzzed L  6-8
 Thu 1/15/2009  8:25pm The Ocho
 W  12-5
 Thu 1/22/2009  8:25pm
 Superbad W  10-7
 Thu 1/29/200911:10pm
 Rattle Snakes
 W  7-5
**Wed** 2/4/2009  9:50pm
 Mix Ups W  5-3

Fall 2008

 Date

TimeOpponentLocation
Result
7 Sept
3:00 pm
UGH Elite
Whomsley Field, Riverside
postponed
14 Sept
12:00 pm
Danubia
Danubia club, Philadelphia
 L  0-2
21 Sept
3:00 pmUGH o-30 Whomsley Field, Riverside W  3-0
28 Sept
12:00 pmUGH FuryUGH club, OakfordL  0-1 (ff)
5 Oct
12:00 pmVEVE club, Souithampton L  0-5
12 Oct
12:00 pmUGH EliteWhomsley Field, RiversideW  5-1
19 Oct
3:00 pmDanubiaWhomsley Field, RiversideW  3-1
26 Oct 12:00 pmUGH o-30UGH club, OakfordT  1-1
2 Nov3:00 pmUGH FuryWhomsley Field, Riverside      postponed
9 Nov
3:00 pmVE

Whomsley Field, Riverside

L  1-3
16 Nov12:00 pmUGH EliteUGH club, Oakford
rained out
New Jersey State Cup Competition
DateTimeOpponentLocation
Result
2 Nov
3:00 pm
US Pharma
Whomsley Field
L  1-3
The Semi-Final & Final Rounds of the State Cup will be in the Spring 2009.
 Scrimmages 
DateTimeOpponentLocation
Result
 25 Oct
3:00 pm
Drexel U club
Whomsley Field, Riverside
Rained Out
 16 Nov
10:00 am
U of Delaware club
U of Delaware
Postponed
 23 Nov
2:30 pm
Bucks County Comm CollegeWhomsley Field, Riverside
 W  9-6

Summer u23 - 2008

Date Day
Time
Opponent
Location
Result
June 15
SU
6:00 pm
at College Girls
Manalapan Park, field B
W  2-1
June 22 SU 6:00 pmvs Spotswood ChaosWhomsley Field

T  1-1

July 6
SU6:00 pm
at Holmdel Stilletos
Manalapan Park, field H
 PPD
July 8
TU
8:00 pm
vs Atlantic United
Ramp Playground
L  0-5
July 13
SU
6:00 pm
vs Hillsborough SC
Whomsley Field
L  0-3
July 20
SU
6:00 pm
at Mahway Raiders
Manalapan Park, field H W  1-0
July 27
SU
6:00 pm
vs NJ Power
Whomsley Field
rain out
Aug 3
SU4:00 pmat Holmdel Stilletos Hillsborough Municipal ComplexW  2-0
Aug 3SU6:00 pmvs NJ PowerHillsborough Municipal ComplexL  1-3

08 Spring - Outdoor - United Soccer League

FINAL LEAGUE RECORD FOR THE 2007-08 SEASON:   
         5 Wins,  5 Losses,  2 Ties     Finished in 4th Place out of 7.

Players (more than 1 appearance):  Maliaka Crowe, Janine Fountain, Laura Halfpenny, Alexa Hays, Michelle Hoxworth, Nicole Johnston, Jaime Kasselman, Robin Kelly, Sam Korn, Alecia Kornicki, Brittney Mancine, Lorenea Meskill, Kay Pagaduan, Kate Porter, Justina Prince, Morgan Rapciewicz, Becky Ritter, Jein Siegel, Stacey Vaitis, Amy Weid  

March 30, 2008   12:00 PM
    at UGH Elite              UGH Club, 4666 Bristol Road, Oakford PA 19053
                                           W  4-2  Goals: Laura Halfpenny (2), Alexa Hays, Becky Ritter
                                                         Assists: Morgan Rapciewicz (2), Katlyn Pagaduan
                                                         Goalkeeper:  Janine Fountain

April 13, 2008        3:00 PM
    vs UGH Blast            Whomsley Field, River Drive at American Legion Drive, Riverside NJ
                                           W  3-0  Goals: Becky Ritter, Malaika Crowe, Alexa Hays
                                                         Assists: Malaika Crowe, Jein Siegel, Becky Ritter
                                                         Goalkeeper:  Janine Fountain

April 20, 2008      12:00 PM
    at UGH over-30        UGH Club, 4666 Bristol Road, Oakford PA 19053
                                           T  1-1  Goal: Justina Prince
                                                         Assist: Malaika Crowe
                                                         Goalkeeper:  Kate Porter

April 27, 2008      12:00 PM
    at Danubia                 Danubia Club, Southampton Road at Kovats Street, Philadelphia PA 19116
                                           L  0-4    Goalkeeper:  Amy Weid

May 4, 2008        12:00 PM
    at VE                         Erzgebirge Club, 130 Davisville Road, Warminster, PA  18974
                                           L  (forfeit)

May 18, 2008        3:00 PM
    vs UGH Fury             Whomsley Field, River Drive at American Legion Drive, Riverside NJ
                                           W  4-3  Goals: Kate Porter (3), Alexa Hays
                                                         Assists: Alexa Hays, Jaime Kasselman, Becky Ritter
                                                         Goalkeeper:  Amy Weid

07-08 Indoor - Tri-State Sports

Final Standing:  2/12 League,   Playoff Champions!
Final Record:   12-1  Overall,  7-1 League, 3-0 Playoffs, 2-0 Scrimmages

Players (more than 1 appearance): Kristina Bittner, Desiree DaBaldo, Lauren Dube, Claudia Heim, Heather Karlin, Robin Kelly, Kate Porter, Kerriann Prinz, Morgan Rapciewicz, Becky Ritter, Kate Stackhouse, Stacey Vaitis

Results:
2 Dec 2007    10-4  TSS Individuals
2 Dec 2007    10-3  Swarthmore Hawks
9 Dec 2007      7-3  Swarthmore Oaks
23 Dec 2007    7-1  West Chester Screamin' Green  (scrimmage)
30 Dec 2007  10-0  Rose Tree Red Devils
6 Jan 2008       8-1  Rose Tree True Blue
13 Jan 2008     5-2  West Chester Phoenix
27 Jan 2008     6-7   Rose Tree A
3 Feb 2008      9-1  West Chester Screamin' Green
3 Feb 2008              Delco  (no match - teams not notified)
10 Feb 2008    7-3   Rose Tree B   (scrimmage)
17 Feb 2008  15-0   Swarthmore Hawks  (quarterfinal)
24 Feb 2008  10-0   Rose Tree Red Devils
24 Feb 2008  11-4   Rose Tree A

07-08 Indoor - ISC

Final Standing:   unk/13
Final Record:   6-1-1

Players (more than 1 appearance): Nikki Addeo, Kristen Connors, Malaika Crowe, Janine Fountain, Laura Halfpenny, Jaime Kasselman, Christie Krauss, Kristen Krupa, Brittney Mancine, Sarah Pacella, Katlyn Pagaduan, Jenn Siegel

Results:
6 Dec 2007      8-4  Spartans
13 Dec 2007    2-3  Rutgers
10 Jan 2008     5-5  Camera Works
24 Jan 2008   11-2  River Chicks
31 Jan 2008     6-2  Cherry Bombs
7 Feb 2008      7-4  Mix Ups
14 Feb 2008  10-3  DMMB
21 Feb 2008    5-1  Burlington County College

07 Fall - Outdoor - United Soccer League

First Half Standing:  4/7
Final Record:   4-4-2  Overall,  4-3-1 League, 0-2-1 Scrimmages

Players (more than 1 appearance): Nikki Addeo, Becca Asch, Michelle Beard, Malaika Crowe, Janine Fountain, Andrea Hawkes, Claudia Heim, Michelle Hoxworth, Jaime Kasselmann, Lorenea Meskill, Justina Prince, Morgan Rapciewicz, Patty Raube, Rebecca Ritter, Josephine Stansbury, Robin Szarzynski, Melissa Traenkner

Results:
16 Sept 2007  0-8  UGH Elite
23 Sept 2007  1-0  UGH Fury
30 Sept 2007  1-7  VE
7 Oct 2007     1-0  UGH Blast
14 Oct 2007   1-0  Danubia White  (dropped from league)
28 Oct 2007   0-1  Danubia
4 Nov 2007    0-0  UGH over-30
11 Nov 2007  1-2  Bucknell Univ club  (at PSU) (scrimmage)
11 Nov 2007  1-5  Penn State Univ club  (scrimmage)
18 Nov 2007  1-1  PSC Coppa u18   (scrimmage)

07-08 Non League Matches

May 2, 2008   (Friday)
Scrimmage at West Chester University womens club  (WCU football stadium)

April 26, 2008   (Saturday)
Beach Soccer Tournament at Ocean City MD.

April 5, 2008   (Saturday)
Tournament at Whomsley Field, kickoff at 10:00 AM. 
Teams participating: George Washington U club, Annapolis FC (Naval Academy), PSC Coppa u19, Phila Flames SC

March 16, 2008
Scrimmage vs Peninsula Aztecs at Whomsley Field.

March 9, 2008
Scrimmage
vs Towson University womens club at Whomsley Field.

March 2, 2008
Scrimmage vs Bloomsburg University womens club at Whomsley Field.

November 18, 2007
Scrimmage vs PSC Coppa u18 team at Whomsley Field.

November 11, 2007
Scrimmage vs Bucknell University womens club   
at State College PA
Scrimmage vs Penn State University womens club at State College PA


5db8e21e3c4d14e33877